25.9 C

Ουντινέζε – Νάπολι 1-1: Οι Παρτενοπέι έχασαν τη νίκη στις καθυστερήσεις και κινδυνεύουν να μείνουν εκτός Ευρώπης

Την ευκαιρία να πάρει σημαντικό πλεονέκτημα στη μάχη της Ευρώπης έχασε η Νάπολι, που ισοφαρίστηκε στο φινάλε για το τελικό 1-1 στην έδρα της Ουντινέζε.

Οι Παρτενοπέι βρίσκονται στην 8η θέση που δίνει το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο που οδηγεί στο Conference League, ωστόσο η Φιορεντίνα βρίσκεται μόλις έναν βαθμό πίσω τους με ματς λιγότερο.

Από την άλλη η Ουντινέζε βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού με 30 βαθμούς, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Το σκορ για τη Νάπολι άνοιξε ο Όσιμεν στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Νιγηριανός επιθετικός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και στο 80′, όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR και έτσι η Ουντινέζε βρήκε γκολ ισοφάρισης στο 92′ με τον Σακσές.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 35ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 3/5

Τορίνο – Μπολόνια 0-0

Σάββατο 4/5

Μόντσα – Λάτσιο 2-2 (75′, 90+2′ Τζούριτς / 11′ Ιμόμπιλε, 83′ Βεσίνο)

Σασουόλο – Ίντερ 1-0 (20′ Λοριεντέ)

Κυριακή του Πάσχα 5/4

Κάλιαρι – Λέτσε 1-1 (26′ Μίνα / 84′ Κρίστοβιτς)

Βερόνα – Φιορεντίνα 2-1 (13′ Λάζοβιτς, 59′ Νοσλίν / 42′ Καστροβίλι)

Έμπολι – Φροζινόνε 0-0

Μίλαν – Τζένοα 3-3 (45′ Φλορέντσι, 72′ Γκάμπια, 75′ Τζιρού / 5′ Ρετέγκι, 48′ Εκούμπαν, 87′ αυτ. Τιάο)

Ρόμα – Γιουβέντους 1-1 (15′ Λουκάκου / 31′ Μπρέμερ)