20.8 C

Μπαρτσελόνα – Γκραν Κανάρια 95-89 (παρ.): Επέστρεψε από το -20 και πήρε ψυχολογία πριν τον τελικό με τον Ολυμπιακό

Οι τρεις βολές του Πάρκερ (αυτή τη φορά υπήρχε καθαρό φάουλ σε αντίθεση με ό,τι συνέβη τη Μ. Τρίτη στο ΣΕΦ) έστειλαν το ματς στην παράταση κι εκεί η Μπαρτσελόνα ολοκλήρωσε την ανατροπή από το -20, λίγα 24ωρα πριν το Game 5 με τον Ολυμπιακό

Τρενάκι του τρόμου θυμίζει η φετινή πορεία της Μπαρτσελόνα με το ένα αλλοπρόσαλλο αποτέλεσμα να διαδέχεται το άλλο.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού λίγες μέρες πριν το κρίσιμο Game 5 με τους Ερυθρόλευκους στο Παλάου Μπλαουγκράνα (8/5, 22:00) βρέθηκαν στο -20 (45-65) απέναντι στην Γκραν Κανάρια στην έδρα τους ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας στην 4η περίοδο και ένα ανόητο φάουλ για τρεις βολές στον Τζαμπάρι Πάρκερ στα 1.3″, βρήκαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση και να πάρουν εκεί το ροζ φύλλο αγώνα με 95-89 για να ανέβουν στο 22-10.

Ο Ρότζερ Γκριμάου αποφάσισε να ξεκουράσει τον Νίκολα Κάλινιτς ωστόσο οι παίκτες του έδειξαν άδειοι από ενέργεια για μεγάλο διάστημα του αγώνα και μερικά 24ωρα μετά τη συντριβή από τον Ολυμπιακό και τη σφοδρή κριτική για τις κακές εμφανίσεις.

Ο Νικολάς Λαπροβίτολα με 29 πόντους (5/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/6 βολές) ξεχώρισε και ήταν εκείνος που ξεκίνησε την αντεπίθεση με τον Πέρκερ να έχει 15 πόντους και τον Βέσελι 11.

Η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς δεν είχε διαθέσιμο τον Σλότερ (απουσιάζει στις ΗΠΑ για προσωπικούς λόγους) και είχε κορυφαίο τον άλλοτε ερυθρόλευκο Ίθαν Χαπ με 24 πόντους (9/12 δίποντα, 6/6 βολές) και 7 ριμπάουντ ενώ ακολούθησε με 14 ο Μπρουσίνο που χρεώθηκε το φάουλ που οδήγησε το ματς στην παράταση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 33-37, 50-65, 80-80 (κ.α.), 95-89 (παρ.)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Ρούμπιο 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σατοράνσκι 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αμπρίνες 9 (1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ σε 24:56), Πάρκερ 15 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βέσελι 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπριθουέλα 4, Ερνανγκόμεθ 7, Λαπροβίτολα 29 (5/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιοκουμπάιτις 4, Πάρα 3 (1)