27.5 C

Μαρσέιγ – Αταλάντα 1-1: Η πρόκριση στον τελικό του Europa League περνάει από το Μπέργκαμο

Σε ένα ματς που το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, Μαρσέιγ και Αταλάντα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς.

Από το μηδέν θα παλέψουν σε 7 μέρες από τώρα (9/5) Μαρσέιγ και Αταλάντα για την πρόκριση στον τελικό του Europa League.

Ο πρώτος μεταξύ τους ημιτελικός έμεινε στο 1-1, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 11′ με τον Σκαμάκα.

Η απάντηση της Μαρσέιγ ήταν σχεδόν άμεση, καθώς ο Μπεμπά σκόραρε εννέα λεπτά αργότερα και έφερε το ματς στα ίσια. Παρά τις προσπάθειες και τις πολλές τελικές και από τις δύο πλευρές, το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος και ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΜΑΡΣΕΙΓ: Λόπεθ, Κλος (65′ Μερλέν), Μπαλέρντι, Μπεμπά, Κοντογκμπιά, Μουρίγιο (72′ Ουναχί), Βερτού, Χαρίτ (72′ Εντιάιγ), Ενρίκε, Σαρ (65′ Μουμπανιά), Ομπαμεγιάνγκ

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μούσο, Τζιμσίτι, Σκαλβίνι, Κολάσινατς (16′ Πάσαλιτς), Τζαπακόστα (84′ Χάτεμπορ), Ντε Ρον, Έντερσον, Ρουτζέρι, Κοπμάινερς, Ντε Κετελάρε (85′ Μιραντσούκ), Σκαμάκα (59′ Λούκμαν)

EUROPA LEAGUE: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Μαρσέιγ – Αταλάντα 1-1 (20′ Μπεμπά / 11′ Σκαμάκα)

Ρόμα – Λεβερκούζεν 0-2 (28′ Βιρτς, 73′ Άντριχ)