19.4 C

Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 4-2: Χατ τρικ ο Λεβαντόφσκι σε ματς που τρεις τερματοφύλακες τα έκαναν μαντάρα

Σε μια αναμέτρηση χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 4-2 της Βαλένθια στο Μονζουΐκ και αναρριχήθηκε ξανά στη 2η θέση με 73 βαθμούς (στο -11 από την πρωτοπόρο Ρεάλ που θα στεφθεί πρωταθλήτρια την επόμενη εβδομάδα).

Αρνητικοί πρωταγωνιστές οι Τερ Στέγκεν (από δικό του λάθος έγινε το 1-1), Μαμαρντασβίλι (αποβλήθηκε για χέρι εκτός περιοχής) και Ντομένετς (άστοχη έξοδος στο 3-2).

Η ομάδα του Τσάβι προηγήθηκε στο 22ο λεπτό με την κεφαλιά του Φερμίν Λόπεθ στη σέντρα του Ραφίνια από τα αριστερά, αλλά οι Νυχτερίδες (που αγωνίστηκαν με ενδεκάδα που είχε μέσο όρο ηλικίας 22 ετών και 198 ημερών, ρεκόρ από τη σεζόν 2005/06 για ομάδα της La Liga) ανέτρεψαν την κατάσταση.

Ο Πέτερ έχασε τετ α τετ με διαγώνιο σουτ, αλλά στο 27′ ο Ντούρο μετά το τραγικό λάθος του Τερ Στέγκεν έκανε το 1-1 σε κενή εστία. Στο 38′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στην ανατροπή του Πέτερ από τον Αραούχο, με τον Πεπέλου να σκοράρει για το 1-2.

Ωστόσο, η κατάσταση δυσκόλεψε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αφού ο Μαμαρντασβίλι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για χέρι εκτός περιοχής μετά από προσπάθεια του Γιαμάλ.

Παρότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω, η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει καθαρές ευκαιρίες. Η ανατροπή ήρθε πάντως από δύο στημένες φάσεις και με τον ίδιο πρωταγωνιστή.

Στο 49′ από την εκτέλεση κόρνερ του Γκουντογκάν από τα αριστερά, ο Λεβαντόφσκι έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έγραψε το 2-2.

Οι Νυχτερίδες έψαξαν στην αντεπίθεση ένα γκολ αλλά την τελευταία στιγμή ο Κουμπαρσί πήρε την μπουκιά από το στόμα του Ντιέγκο Λόπεθ και στο 82′ από νέα εκτέλεση κόρνερ και άστοχη έξοδο του Ντομένετς, ο Λεβαντόφσκι σε κενή εστία έκανε το 3-2 για να ολοκληρώσει το χατ τρικ με φανταστική απευθείας εκτέλεση φάουλ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κουμπαρσί (46′ Ινίγο Μαρτίνεθ), Κανσέλο (80′ Φεράν), Γκουντογάν, Φερμίν (73′ Πέδρι), Κρίστενσεν (46′ Ρομπέρτο), Γιαμάλ, Ραφίνια (66′ Ζοάο Φέλιξ), Λεβαντόφσκι

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Ρουμπέν Μπαράχα): Μαμαρντασβίλι, Κορέια, Μοσκέρα, Γκασιορόφσκι, Βάσκεθ, Πέτερ (79′ Εσκατσάρ), Ντιέγκο Λόπεθ (79′ Κανός), Πεπέλου, Γκέρα (70′ Γκιγιαμόν), Αλμέιδα (45+6′ Ντομένετς), Ντούρο (70′ Ντούρο)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 33ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 26/4

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (29′ Γκιουλέρ)

Σάββατο 27/4

Λας Πάλμας – Τζιρόνα 0-2 (26′ Λόπει, 57′ Ντόβμπικ)

Αλμερία – Χετάφε 1-3 (41΄ Λοσάνο / 27΄, 48΄ Γκρίνγουντ, 61΄ Μάτα)

Αλαβές – Θέλτα 3-0 (48΄ Σιμεόνε, 54΄ Γουρίδι, 86΄ Μπεναβίδες)

Ατλέτικο – Μπιλμπάο 3-1 (15′ Ντε Πολ, 52′ Κορέα, 80′ αυτ. Ουνάι Σιμόν / 45΄ Νίκο Γουίλιαμς)

Κυριακή 28/4

Κάντιθ – Μαγιόρκα 1-1 (59′ αυτ. Μασκαρέλ / 12′ Μουρίκι)

Γρανάδα – Οσασούνα 3-0 (29′ Πελίστρι, 48′ Ουζούνι, 90+4′ Μπογέ)

Βιγιαρεάλ – Ράγιο Βαγιεκάνο 3-0 (18′, 74′ Σέρλοτ, 69′ Μοσκέρα)

Μπέτις – Σεβίλλη 1-1 (38′ πεν. Ίσκο / 56′ Σάλας)

Μεγάλη Δευτέρα 29/4

Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 4-2 (22′ Φερμίν, 49′, 82′, 90+2′ Λεβαντόφσκι / 27′ Ντούρο, 38 πεν. Πεπέλου)