16.6 C

Λιόν – Μονακό 3-2: Έστεψε πρωταθλήτρια την Παρί για 12η φορά και καλοβλέπει την Ευρώπη

Η Λιόν πήρε σπουδαία νίκη στη μάχη που δίνει για έξοδο στην Ευρώπη επικρατώντας με 3-2 της Μονακό και παράλληλα έστεψε πρωταθλήτρια Γαλλίας την Παρί Σεν Ζερμέν.

Μία μέρα καθυστέρησε η στέψη της Παρί. Η Λιόν έκανε δώρο στην ομάδα του Λουίς Ενρίκε, η οποία εξασφάλισε και μαθηματικά το τρίτο σερί πρωτάθλημα και 12ο στην ιστορία της.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Μονεγάσκους που προηγήθηκαν μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Μπεν Γιέντερ. Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ίδια, με τη Λιόν να φέρνει τούμπα το ματς μέσα σε τέσσερα λεπτά με γκολ των Λακαζέτ στο 22′ και Μπενραχμά στο 26′.

Ο Μπεν Γιέντερ ήταν πρωταγωνιστής για τους Μονεγάσκους αφού με δεύτερο δικό του γκολ βρήκαν ισοφάριση στο 60′. Ο Φοφανά ήταν λυτρωτής για τη Λιόν και της χάρισε τη νίκη με γκολ στο 87′.

Μια νίκη με την οποία η Λιόν μείωσε στους 2 από την 6η Λανς που αγωνίζεται αυτή την ώρα με τη Μαρσέιγ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 26/4

Μονπελιέ – Ναντ 1-1 (2′ Άνταμς / 7′ Αμπλέν)

Σάββατο 27/4

Παρί – Χάβρη 3-3 (29′ Μπαρκολά, 78′ Χακιμί, 90+5′ Ράμος / 19′ Οπερί, 38′ Αγιού, 61′ πεν. Τουρέ)

Κυριακή 28/4

Μετς – Λιλ 1-2 (23′ πεν. Μικαουτάτζε / 31′ Ισμαΐλι, 44′ Γιαζιτζί)

Κλερμόν – Ρεμς 4-1 (31′ πεν., 56′ πεν. Τσαμ, 79′, 90′ Ρασάνι / 33′ Νακαμούρα)

Λοριάν – Τουλούζ 1-2 (19′ Πονκό / 59′ Ντάλινχα, 83′ Σισοκό)

Στρασμπούρ – Νις 1-3 (18′ Μπακουά / 44′ πεν. Γκεσάν, 52′ Ντάντε, 84′ Σανσόν)

Ρεν – Μπρεστ 4-5 (4′, 9′ Καλιμουεντό, 68′ Τεάτ, 79′ Τεριέ / 11′ Μουνιέ, 48′ αυτ. Ομαρί, 54′ Σατριάνο, 66′ Καμαρά, 90+6′ Μπρασιέ)

Λιόν – Μονακό 3-2 (22′ Λακαζέτ, 26′ Μπενραχμά, 84′ Φοφανά / 1′, 60′ Μπεν Γεντέρ)

Μαρσέιγ – Λανς (22:00)