16.6 C

Ανδόρα – Μπαρτσελόνα 108-92: Κακή εμφάνιση, κούραση, νεύρα και βαριά ήττα πριν τα ματς στο ΣΕΦ

Η Μπαρτσελόνα πλήρωσε την κόπωση από τα δυο εξοντωτικά ματς με τον Ολυμπιακό αλλά και το γεγονός πως το... πνεύμα της βρίσκεται ήδη στο ΣΕΦ, γνωρίζοντας βαριά ήττα από τη 12η Ανδόρα σε ένα πολύ επεισοδιακό παιχνίδι

Σοκαριστική ήττα με 108-92 στην Ανδόρα πριν από το ταξίδι στην Ελλάδα για τα δύο παιχνίδια με τον Ολυμπιακό γνώρισε η Μπαρτσελόνα που έπεσε στο 21-10 στο ισπανικό πρωτάθλημα και θέτει σε κίνδυνο ακόμα και την 3η θέση στην κανονική περίοδο.

Ο Ρότζερ Γκριμάου αποφάσισε να δώσει ανάσες σε Βέσελι και Ρούμπιο με την ομάδα του να πραγματοποιεί κακή εμφάνιση ως αποτέλεσμα (και) της κούρασης των δύο αγώνων με τον Ολυμπιακό.

Συνολικά υπήρξαν αρκετά νεύρα από την αντίπαλο του Ολυμπιακού, κάτι που αποτυπώθηκε και στα δύο αντιαθλητικά φάουλ του Τζέιμς Νάτζι (αποβλήθηκε στο 19′) και στο αντιαθλητικό και την τεχνική του Τζαμπάρι Πάρκερ στην 3η περίοδο έπειτα από μεγάλη ένταση που ξέσπασε ανάμεσα στον Αμερικανό και τους Μποργκ – Χάρντινγκ.

Δύο αποβολές για την Μπαρτσελόνα που έκανε καλή τρίτη περίοδο αλλά δεν κατάφερε να κοντράρει την Ανδόρα που σούταρε με 57% στο τρίποντο και είχε 23 ασίστ για 9 λάθη αλλά και συνολικά έξι διψήφιους με τους Χάρντινγκ και Οκόγιε να έχουν 20 και 15 αντίστοιχα.

Πάρα και Μπριθουέλα επέστρεψαν στο ροτέισον με 22 και 13 πόντους αντίστοιχα, ο Ερνανγκόμεθ πρόσθεσε 15 και κατέβασε 8 ριμπάουντ αλλά ήταν προφανές πως το μυαλό της Μπαρτσελόνα είναι στα δύο κρίσιμα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-24, 55-43, 75-74, 108-92

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα:
19/30 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 15/24 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ, 16 λάθη, 16 φάουλ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 10 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές), Παουλί 2, Μπριθουέλα 13 (1/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Λαπροβίτολα 7 (1), Πάρα 22 (2/2 δίποντα, 6/10 τρίποντα), Κάλινιτς 2, Σατοράνσκι 3 (1), Ερνανγκόμεθ 15 (6/11 δίποντα, 3/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Αμπρίνες 3 (1), Πάρκερ 4, Νάτζι 2, Γιοκουμπάιτις 9 (3/4 δίποντα, 3/3 βολές)