18.5 C

Κ19 Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0: Οι πρωταθλητές Ευρώπης επέστρεψαν κεφάτοι και έκαναν ένα ακόμα βήμα για τον τίτλο

Επιστροφή στις εγχώριες υποχρεώσεις για τους πρωταθλητές Ευρώπης. Η ομάδα Κ19 του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-0 επί της ΑΕΚ και αύξησε τη διαφορά από τον δεύτερο ΠΑΟΚ στους τρεις ενώ χρωστά και το ματς με τη Λαμία!

Στην εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 17η αγωνιστική της Super League, οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν εύκολα της ΑΕΚ με φόρα από τον ευρωπαϊκό τους άθλο.

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 35ο λεπτό με τον Μπακούλα να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα με ωραίο σουτ στην κίνηση.

Οι Ερυθρόλευκοι πήγαν με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια καθώς ο Χαραλαμπόγλου σκόραρε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με όμορφο πλασέ. Νωρίτερα οι Πειραιώτες είχαν βρει κι άλλο τέρμα με τον Τανούλη, ωστόσο ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ.

Ο Χαραλαμπόγλου βρήκε και δεύτερο προσωπικό τέρμα και σφράγισε τη νίκη για τους Ερυθρόλευκους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 68ο λεπτό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Σίνα, Κ. Κωστούλας, Τανούλης, Αλαφάκης (82′ Παναγάκος), Πρεκατές, Δάμα (59′ Κουτσογούλας), Λιατσικούρας (74′ Λώλης), Μπακούλας, Πνευμονίδης (74′ Λίγδας), Καρανάτσιος (59′ Τουφάκης), Χαραλαμπόγλου.

ΑΕΚ (Γ. Καραχάλιος): Μαρίνης, Χατζηνικολάου (57′ Ελέζι), Χριστακόπουλος, Βαλκάνης, Αντωνόπουλος, Σβίγκος, Κολιμάτσης, Μαρούτσης (74′ Βασίλας), Γιαννούλης (25′ Πανορμίτης), Γεωργέας (74′ Κρουσελνίτσκι), Κοντορούχας