17.3 C

Παρί – Χάβρη 3-3: Αναβολή στη στέψη για τους Παριζιάνους

Η Παρί Σεν Ζερμέν κατάφερε να γλιτώσει την ήττα, όμως η μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος στη Γαλλία πήρε παράταση μετά το 3-3 με τη Χάβρη.

Η Χάβρη από την πλευρά της έχασε την ευκαιρία να πάρει ένα σπουδαίο αποτέλεσμα που θα την έβγαζε από την επικίνδυνη ζώνη.

Από την άλλη το πάρτι χάλασε για την Παρί, η οποία πριν την έναρξη του αγώνα ανακοίνωση την επέκταση του συμβολαίου του Ζαΐρ Εμερί μέχρι το καλοκαίρι του 2029.

Ο Οπερί έδωσε προβάδισμα στο 19′ στους φιλοξενούμενους, με την Παρί να ισοφαρίζει γρήγορα και συγκεκριμένα δέκα λεπτά αργότερα με τον Μπαρκολά. Η Χάβρη πήρε τεράστιο προβάδισμα από νίκη καθώς από εκεί και πέρα βρήκε δύο τέρματα με τον Αγιού στο 38′ και τον Τουρέ στο 61′.

Χακίμι στο 78′ και Γκονσάλο Ράμος στις καθυστερήσεις έσωσαν την Παρί από την ήττα, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε που θα κάνει… υπομονή για την κατάκτηση του τίτλου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 26/4

Μονπελιέ – Ναντ 1-1 (2′ Άνταμς / 7′ Αμπλέν)

Σάββατο 27/4

Παρί – Χάβρη 3-3 (29′ Μπαρκολά, 78′ Χακιμί, 90+5′ Ράμος / 19′ Οπερί, 38′ Αγιού, 61′ πεν. Τουρέ)