18.8 C

Bundesliga: Η Λειψία διέλυσε την Ντόρτμουντ και έγινε αφεντικό για την 4η θέση, λύγισε την Άιντραχτ η Μπάγερν

Μεγάλη θριαμβεύτρια στο ντέρμπι της τέταρτης θέσης ήταν η Λειψία που διέλυσε με 4-1 την Ντόρτμουντ και της ξέφυγε στο +5.

Τι και αν έμεινε πίσω στο σκορ από γκολ του Σάντσο στο 20′, η Λειψία διέλυσε τους Βεστφαλούς. Η απάντηση ήταν άμεση με τον Οπεντά να ισοφαρίζει στο 23′ και τον Σέσκο να φέρνει τούμπα το ματς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Οι Ταύροι βρήκαν ακόμη δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέιν η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε δύσκολα με 2-1 της Άιντραχτ και παρέμεινε το απόλυτο φαβορί για τη δεύτερη θέση στην Bundesliga. Ο Άγγλος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 9′ και παρά το γεγονός πως οι Αετοί βρήκαν γκολ ισοφάρισης με τον Εκιτικέ στο 23′, δεν μπόρεσαν να πάρουν τον βαθμό αφού ο Κέιν σκόραρε ξανά στο 61′ και χάρισε τη νίκη στους Βαυαρούς, φτάνοντας τα 400 γκολ στην καριέρα του.

Την ήττα της Άιντραχτ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί η Φράιμπουργκ και να βάλει φωτιά στη μάχη της Ευρώπης. Κι αυτό γιατί γνώρισε την ήττα με 1-2 από τη Βόλφσμπουργκ, σε ένα ματς που τίποτα δεν πήγε καλά για τους γηπεδούχους που αρχικά προηγήθηκαν. Η Φράιμπουργκ έμεινε με δέκα παίκτες, έχασε την ευκαιρία να μπει ξανά μπροστά στο σκορ από το σημείο του πέναλτι με το σκορ στο 1-1 και τελικά είδε τη Βόλφσμπουργκ να φέρνει τούμπα το ματς.

Ευκαιρία να πλησιάσει την 6η Άιντραχτ έχασε και η Άουγκσμπουργκ, η οποία ηττήθηκε με 0-3 από τη Βέρντερ Βρέμης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 26/4

Μπόχουμ – Χόφενχαϊμ 3-2 (34′, 64′ Στέγκερ, 45+2′ Πάσλακ / 73′, 84′ Πάσαλιτς)

Σάββατο 27/4

Μπάγερν Μονάχου – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-1 (9′, 61′ πεν. Κέιν / 23′ Εκιτικέ)

Λειψία – Ντόρτμουντ 4-1 (23′ Οπέντα, 45+2′ Σέσκο, 46′ Σιμακάν, 80′ Μπαουμγκάρτνερ / 20′ Σάντσο)

Φράιμπουργκ – Βόλφσμπουργκ 1-2 (42′ Μπόρναου / 82′ Άρνολντ, 90′ Λακρουά)

Άουγκσμπουργκ – Βέρντερ Βρέμης 0-3 (52′ Σμιντ, 61′ πεν. Ντουκς, 90′ Ντεμάν)

Λεβερκούζεν – Στουτγκάρδη (19:30)