22.3 C

Γκριμάου: Δύσκολο να τρέξεις κόντρα στον Ολυμπιακό, είναι αντίπαλος που ποτέ δεν εγκαταλείπει

Ο Ρότζερ Γκριμάου στάθηκε στην αμυντική επίδοση της Μπαρτσελόνα στην τέταρτη περίοδο αλλά και στο κομβικό πρώτο δεκάλεπτο του Game 2 με τον Ολυμπιακό. Ο Ισπανός υπογράμμισε πως είναι δύσκολο να λυγίσει μια ομάδα τους Ερυθρόλευκους που δεν αφήνουν περιθώρια για αιφνιδιασμούς ενώ τόνισε πως οι παίκτες του έφτιαξαν ελεύθερα σουτ κι αυτό απλοποίησε την κατάσταση για να γίνει το 1-1 στη σειρά.

«Η πρώτη περίοδος μας επέτρεψε να πάρουμε ψυχολογία και το πλεονέκτημα, αν και ο Ολυμπιακός είναι ένας αντίπαλος που ποτέ δεν εγκαταλείπει. Παρότι σκόραρε 20 πόντους στην τρίτη περίοδο, φτιάξαμε σε γενικές γραμμές τις καταστάσεις στο σουτ, ακουμπήσαμε την μπάλα στο ζωγραφιστό και μοιράσαμε την μπάλα έξω. Γενικότερα ήμασταν πολύ καλοί στα σημαντικά σημεία του αγώνα. Είναι δύσκολο να τρέξεις κόντρα στον Ολυμπιακό για αυτό και σε κλειστό παιχνίδι είναι σημαντικό να βρεις και να φτιάξεις ελεύθερα σουτ. Όλα μοιάζουν πιο εύκολα όταν βρίσκεις τρίποντο μα πάνω από όλα βασίσαμε τη νίκη μας στην εξαιρετική αμυντική δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο. Πάντως θα ήταν καλύτερο να μην έχουμε παιχνίδι πρωταθλήματος πριν από τα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό», ανέφερε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Μπαρτσελόνα.