16.5 C

Δια πυρός και σιδήρου ο Άρης στη Ρωσία

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Basketball Champions League έκανε ο Άρης περνώντας νικηφόρα από την έδρα της Νίζνι με 63-65

Προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει την Παρασκευή στο «Nick Galis Hall» απέκτησε ο Άρης καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Νίζνι με 65-63, στο πρώτο ματς των προκριματικών του Basketball Champions League.

Οι Θεσσαλονικείς από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μπήκαν δυνατά αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους όπου και προηγήθηκαν με 5-10 με τον Γκάρι Μπελ να καθοδηγεί την ομάδα του και όσο περνούσε η ώρα οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου είχαν χτίσει μια διαφορά ασφαλείας της τάξης των 8 πόντων (6-14 στο 5΄, 9-18 στο 8′) κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 11-19 περιορίζοντας τους Ρώσους σε μόλις 3/15 σουτ εντός πεδιάς.

Ίδιο σκηνικό είχαμε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ελληνική ομάδα να ανταποκρίνεται τόσο στα αμυντικά όσο και στα επιθετικά της καθήκοντα με τον καλύτερο τρόπο κάτι που χαλούσε τα σχέδια της ρώσικης ομάδας που έψαχνε τρόπο αντιμετώπισης τους. Είναι χαρακτηριστικό πως με δυο τρίποντα του Χάρις οι κίτρινοι πήραν διψήφια διαφορά με 11-24 και 18-33 αντίστοιχα μέχρις ότου καταφέρουν να μειώσουν οι γηπεδούχοι σε 22-33 με το τέλος του πρώτου 20λεπτου.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Άρης συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ ως και το +15 με 22-37 στο 22ο λεπτό όμως η Νίζνι αντέδρασε και με όπλο της την άμυνα οδήγησε σε συνεχόμενα λάθη τους φιλοξενούμενους ρίχνοντας παράλληλα την εις βάρος της διαφορά σε μονοψήφιο (32-37 στο 26′). Η απάντηση του Άρη ήρθε δια χειρός Κάιζερ και Τζόουνς φέρνοντας ξανά τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας με 38-51 για να ολοκληρώσουν το δεκάλεπτο οι Ρώσοι με 40-51 χάρη σε ένα ζευγάρι βολών του Πέρι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς γνώριζαν πως έπρεπε να διατηρήσουν το καθαρό μυαλό αν ήθελαν να φύγουν νικητές και με τον ΜακΓκι να κυριαρχεί στις δυο πλευρές του γηπέδου εξακολουθούσαν να έχουν το προβάδισμα με 43-55 στο 33΄ αλλά με ένα επί μέρους 7-2 η Νίζνι σε διάστημα 2 λεπτών διατηρήθηκε ζωντανή.

Κι εκεί που όλα έδειχναν πως ο Άρης θα φύγει νικητής εύκολα λίγο έλειψε να χάσει μιας και η Νίζνι εκμεταλλευόμενη τη χαλαρότητα των κιτρίνων βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής με 62-64 97 δεύτερα πριν το τέλος. Με μια βολή του Μπελ έγινε το 62-65 και στα 9 δέκατα πριν το φινάλε ο Γκριγκόριεφ κέρδισε φάουλ σε τρίποντο από τον Σλαφτσάκη ευστοχώντας μόνο σε 1/3 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 22-33, 40-51, 63-65.

ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς): Γκιγκόριεφ 7 (1), Κομόλοφ 3 (1), Ουζίνσκι 2, Τορόποφ, Πέρι 24 (5ρ., 6ασ., 4κλ.), Όντομ 16 (7ρ.), Μπρούσαρντ 3 (3ασ.), Αστάπκοβιτς 4, Ζμπάνοφ 2, Ποπόφ, Ντραγκίσεβιτς 2.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Τζόουνς 7 (7ρ.), Μποχωρίδης 9 (1), Φλιώνης 1 (3ασ.), Μπελ 17 (6/7β., 4/7δπ., 1/5τρ.), Σλαφτσάκης 2, Κάιζερ 5 (5ρ., 2κοψ.), Νταλό 7 (4ρ., 3ασ.), Χρηστίδης, ΜακΓκι 8 (2/7β., 3/5δπ., 11ρ.), Χάρις 8 (2/3τρ.), Αγγέλου 1.