18.8 C

Κάλιαρι – Γιουβέντους 2-2: Στραβοπάτησε και στη Σαρδηνία αλλά κρατιέται στην 3η θέση

Εξακολουθεί να παραπαίει η Γιουβέντους που έχει καταθέσει εδώ και καιρό τα όπλα στη μάχη του τίτλου και πλέον μοιάζει επαναπαυμένη και ικανοποιημένη με την 3η θέση. Η Μεγάλη Κυρία γκέλαρε στη Σαρδηνία απέναντι στην Κάλιαρι (2-2) σε μια αναμέτρηση που χρειάστηκε να επιστρέψει στο δεύτερο μέρος μετά το 2-0 στο πρώτο. Σημειώνεται πως είναι η 10η γκέλα στα τελευταία 12 ματς για την ομάδα του Αλέγκρι.

Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι είπε «ευχαριστώ» στη Γιουβέντους για τα δύο τραγικά λάθη στην άμυνα και προηγήθηκε με 2-0 μέσα σε έξι λεπτά. Στο 30ό λεπτό ο Μπρέμερ έκανε χέρι και με VAR δόθηκε το πέναλτι που αξιοποίησε ο Γκαετάνο για το 1-0. Στο 36′ ο Μίνα ανέλαβε να εκτελέσει το δεύτερο πέναλτι που κέρδισαν οι νησιώτες στην παράβαση του Σέζνι και ευστόχησε, με την Κάλιαρι να οπισθοχωρεί στο δεύτερο μέρος και να χάνει ευκαιρία να πάρει το τρίποντο.

Με τη συμπλήρωση 61′ ο Βλάχοβιτς σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ και μείωσε στο σκορ ενώ στο 87′ ο Ντοσένα σημείωσε αυτογκόλ για το τελικό 2-2 που φέρνει την ομάδα του Παντελή Χατζηδιάκου (βασικός) στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη με ματς περισσότερο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 33ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/4

Τζένοα – Λάτσιο 0-1 (67′ Λουίς Αλμπέρτο)

Κάλιαρι – Γιουβέντους 2-2 (30′ πεν. Γκαετάνο, 36′ πεν. Μίνα / 61′ Βλάχοβιτς, 87′ αυτ. Ντοσένα)