23.2 C

Λιλ – Άστον Βίλα 2-1 (3-4 πεν.): Οι Χωριάτες προκρίθηκαν στα ημιτελικά και περιμένουν Ολυμπιακό ή Φενέρ (hls)

Μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League πανηγύρισε η Άστον Βίλα στα πέναλτι, μετά το 2-1 της Λιλ που ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον νικητή του ζευγαριού Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός.

Οι Γάλλοι κλήθηκαν να ανατρέψουν το 2-1 της Αγγλίας και όλα έδειχναν πως θα τα καταφέρουν.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως μια αδράνεια προς το φινάλε οδήγησε το ματς στην παράταση.

Το σκορ άνοιξε ο Γιαζίτσι στο 35′, με τη Λιλ να οδηγεί την κατάσταση στα μέτρα της αφού έφερε το παιχνίδι από νωρίς σε σκορ παράτασης.

Οι Γάλλοι συνέχισαν στον ίδιον ρυθμό και δημιουργήσαν ευκαιρίες, την ώρα που οι Χωριάτες έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν. Κάπως έτσι ήρθε και το 2-0 με τον Μπένζαμεν Αντρέ στο 67′.

Ο Μάτι Κας σκόραρε στο 87′ και μείωσε σε 2-1 ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα.

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι, με τη Λιλ να έχει να διαμαρτύρεται για μια φάση που ζήτησε πέναλτι για χέρι.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην έξτρα διαδικασία, όπου μόλις στο πρώτο δικό τους οι γηπεδούχοι αστόχησαν. Τα πράγματα δεν τελείωσαν εκεί αφού οι Άγγλοι είχαν επίσης μία άστοχη εκτέλεση, όμως στο τέλος χαμογέλασαν και πήραν τη μεγάλη πρόκριση.

Λιλ – Άστον Βίλα 2-1 (15′ Γιαζίτσι, 67′ Αντρέ / 87′ Κας) [Συνολικό σκορ: 3-3]

Φιορεντίνα – Βικτόρια Πλζεν 2-0 (92′ Γκονσάλες, 108′ Μπιράγκι) [Συνολικό σκορ: 2-0]