15.6 C

Ντόρτμουντ – Ατλέτικο 4-2: Οι Βεστφαλοί έφεραν τα πάνω κάτω και επέστρεψαν στα ημιτελικά του Champions League μετά από 11 χρόνια

Μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες τα τελευταία 11 χρόνια, η Ντόρτμουντ έκανε την υπέρβαση και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League με απίθανη εμφάνιση απέναντι στην απογοητευτική Ατλέτικο

Από το 2013 που βρέθηκε στον τελικό επί ημερών Γιούργκεν Κλοπ, η Ντόρτμουντ έφτασε τρεις φορές σε προημιτελικά Champions League και αποκλείστηκε ισάριθμες φορές. Πέρασαν 11 χρόνια και οι Βεστφαλοί τα κατάφεραν και πέρασαν στα ημιτελικά με τεράστια ανατροπή έπειτα από την ήττα στη Μαδρίτη με 2-1.

Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς επιβλήθηκε με 4-2 της Ατλέτικο και ήταν η πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια που έδειξε τέτοιο χαρακτήρα. Βρέθηκε να προηγείται με 2-0, ισοφαρίστηκε στο 65′ αλλά αντί να… καταρρεύσει, με πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και έναν εκπληκτικό Ζάμπιτσερ βρήκε άλλα δύο γκολ σε μια φανταστική έδρα και πανηγύρισε την πρόκριση.

Οι Βεστφαλοί έκαναν το τέλειο πρώτο ημίχρονο με πολλές ευκαιρίες και δύο γκολ που έπιασαν εντελώς απροετοίμαστη την άμυνα των Ισπανών. Ο Μπραντ με φοβερή εκτέλεση έκανε το 1-0 στο 34′ για να κάνει το 2-0 πέντε λεπτά αργότερα ο Μάατσεν.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με την τριπλή αλλαγή στο δεύτερο μέρος και κυριάρχησαν ως το 65′. Μια κακή εκτίμηση του Χούμελς οδήγησε σε αυτογκόλ στο 49′ με τον Κορέα να δίνει σκορ πρόκρισης στην Ατλέτικο στο 64′.

Η αλήθεια όμως είναι πως το 2-2 παρέμενε εύθραυστο και σε μια τόσο καυτή έδρα δεν άργησε να ανάψει ξανά η φλόγα…

Ο Ζάμπιτσερ πήρε πρωτοβουλίες μένοντας ψηλά στον αγωνιστικό χώρο και στο 71′ πιστώθηκε την ασίστ στο γκολ του Φίλκρουγκ, με τον Αυστριακό να σκοράρει τρία λεπτά αργότερα για το 4-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Μάλιστα, η Ντόρτμουντ έγινε η δεύτερη ομάδα μετά την Μπάγερν που σκορπά με τεσσάρα την Ατλέτικο δύο φορές στην ιστορία των Κυπέλλων Ευρώπης ενώ για πρώτη φορά συμπλήρωσε 10 σερί παιχνίδια εντός έδρας στην κορυφαία διοργάνωση όπου μένει αήττητη!

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Ρίερσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν, Ζάμπιτσερ, Τζαν, Μπραντ (90′ Ρόις), Αντεγέμι (66′ Μπάινο-Γκίτενς), Σάντσο (86′ Ετσκάν), Φίλκρουγκ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Μολίνα (46′ Μπάριος), Βίτσελ, Χιμένες, Ερμόσο, Αθπιλικουέτα (46′ Ρικέλμε), Ντε Πολ (84′ Σαούλ), Κόκε, Γιορέντε, Μοράτα (46′ Κορέα), Γκριεζμάν