22.4 C

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-0: Με 15 άσους σμπαράλιασε τους Πράσινους και αγκάλιασε τον τίτλο

Ο Ολυμπιακός έπιασε τρομερή απόδοση από το σερβίς του, βρήκε 15 άσους σε 3 σετ και με εξαίρεση το 3ο σετ δεν συνάντησε ιδιαίτερα αντίσταση από έναν Παναθηναϊκό που είχε τους περιφερειακούς του και τον Κασαμπαλή σε τραγική μέρα

Απολαυστικό βόλεϊ, εκπληκτικός Ολυμπιακός με προσωπικότητα έκανε σμπαράλια την υποδοχή του Παναθηναϊκού και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών μετά την άνετη νίκη του με 3-0 στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Οι Ερυθρόλευκοι απέκτησαν ξεκάθαρο προβάδισμα τίτλου και πάνε ολοταχώς για το νταμπλ απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που αντέδρασε μόνο στο τρίτο σετ.

Συνολικά οι 15 άσοι του Ολυμπιακού τα λένε όλα απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που δεν πήρε ούτε έναν και ουσιαστικά ήταν κάκιστος στην υποδοχή με πολύ παθητική ανάπτυξη στο παιχνίδι του από τον Κασαμπαλή. Αρνητικοί οι Κόβαρ, Πρωτοψάλτης, Ερνάντες, ουσιαστικά Ρανγκέλ και Βουλκίδης κράτησαν την επίθεση των Πράσινων.

Η 7άδα (μαζί με το λίμπερο) του Ολυμπιακού έκλεισε το ματς με +30, ενώ οι 11 που πάτησαν στο τάραφλεξ για τον Παναθηναϊκό είχαν -8.

Ο Τράβιτσα μοίρασε το παιχνίδι ειδικά στις κρίσιμες μπάλες και ο Ολυμπιακός ειδικά στο τρίτο σετ έδειξε αντίδραση πρωταθλητή με τους άσους του Τζούριτς, τις επιθέσεις του Ιντάλγκο και τις μυθικές άμυνες. Κερασάκι στην τούρτα ο άσος του Τράβιτσα για το 26-24 και το 3-0, με τους Ερυθρόλευκους να απέχουν μια νίκη από τον τίτλο. Ο τρίτος τελικός την Πέμπτη στο Μετς.

Ο Ιντάλγκο έδωσε τον ρυθμό σε επίθεση και σερβίς για να κάνει με άσο το 8-5. Όπως και στον πρώτο τελικό στο ίδιο σημείο, ο Κασαμπαλής από τη γραμμή του σερβίς ισοφάρισε σε 8-8 (επίθεση Κόβαρ).

Οι Πράσινοι προσπαθούσαν να ισορροπήσουν στην υποδοχή αλλά ο άσος του Κουμεντάκη και το μαεστρικό παιχνίδι του Τράβιτσα έφερναν διαρκώς τον Ολυμπιακό σε ένα πολύ καλό σημείο για να ακολουθήσει καταιγισμός μετά το λάθος του Ερνάντες και το 19-16. Οι Ερυθρόλευκοι έτρεξαν επιμέρους 6-1 με τον Κουμεντάκη να παίρνει δύο άσους σε αυτό το διάστημα για το 25-17 του Γκουσταβάο και το 1-0 στα σετ.

Οι Πράσινοι προσπάθησαν να γυρίσουν το φύλλο στο δεύτερο σετ, έφτασαν στο 1-4 με πάιπ του Κόβαρ, όμως ξεκίνησε καταιγισμός στην πράσινη υποδοχή με τα σερβίς του Στερν, ο οποίος αφού πήρε την επίθεση για το 4-5 έτρεξε σερί 4-0 για το 8-5.

Οι Ερυθρόλευκοι δεν σταματούσαν να χτυπούν από τη γραμμή των εννέα μέτρων, ο Γκουσταβάο πήρε άσο για το 12-7 και η διαφορά άρχισε να αυξάνεται ξανά με το μπλοκ του Βραζιλιάνου. Ο Ιντάλγκο με διαδοχικούς άσους έφτασε νωρίς τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ και εύκολα με πλασέ έκανε το 25-16 (2-0).

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, μπήκε ξανά με προβάδισμα στο 3ο σετ (2-4 από άουτ επίθεση Στερν) αλλά ο Σλοβένος διαγώνιος ισορρόπησε την κατάσταση με άσο, πήρε επίθεση για το 9-9, έβγαλε αδιανόητη άμυνα στο 10-9 και ο Τζούριτς με άσο έκανε το 11-9.

Το λάθος του Τράβιτσα και τα σερβίς του Ερνάντες προκάλεσαν μπλακ άουτ στην υποδοχή του Ολυμπιακού και με επιθετικό πόλο τον Ρανγκέλ το 11-9 έγινε 12-15 σε ένα σετ με διακοπές (μικροτραυματισμός Γκουσταβάο) και εντάσεις (κόκκινη σε Ρανγκέλ για το 15-17).

Ο ρυθμός χάθηκε, ο Βουλκίδης έκανε το 14-18 με τον Ιντάλγκο να παίρνει σερί επιθέσεις για να πλησιάσει στο 18-20 και ο Τζούριτς ισοφάρισε με δύο άσους για το 20-20. Πραγματικό θρίλερ η συνέχεια με Ερνάντες και Στερν να τελειώνουν τις επιθέσεις (22-22) και τον Ολυμπιακό να βρίσκει πρώτος σετ μπολ με αδιανόητη εκτέλεση του Κουμεντάκη (24-23).

Οι φιλοξενούμενοι το έσβησαν με τριπλό μπλοκ στον Κουμεντάκη, ο Τζούριτς με πλασέ πήρε την αλλαγή και με άσο του Τράβιτσα οι Ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη και το ξεκάθαρο προβάδισμα για το 32ο πρωτάθλημα.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-0 (25-17, 25-15, 26-24)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 15 άσους, 32 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων ενώ του Παναθηναϊκού από 0 άσους, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 12 (8/19 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 9 (4/6 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (4/13 επ., 3 άσοι, 21% υπ. – 14% άριστες), Τράβιτσα 4 (1 άσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 10 (5/8 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 15 (11/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 26% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 29% υπ. – 21% άριστες)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κόβαρ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 37% υπ. – 21% άριστες), Ρανγκέλ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντες 6 (6/20 επ.), Βουλκίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 3 (3/10 επ., 30% υπ. – 25% άριστες) / Ζήσης (λ., 20% υπ. – 20% άριστες), Πετρέας, Μάρκου, Φράγκος, Κοντοστάθης (λ., 50% υπ. – 50% άριστες)