22.1 C

Λιόν – Μπρεστ 4-3: Τρίποντο Ευρώπης με buzzer beater πέναλτι του Μέιτλαντ-Νάιλς στο 106′

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε ανάμεσα σε Λιόν και Μπρεστ, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τεράστια νίκη με 4-3 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μέιτλαντ-Νάιλς στο 90+16′!

Η ισοπαλία ήταν ένα αποτέλεσμα που δεν άρεσε σε καμία από τις δύο ομάδες και έτσι η Λιόν το πάλεψε ως το τέλος και πήρε μια μεγάλη νίκη που τη βάζει για τα καλά στη μάχη της Ευρώπης, αφού είναι πλέον δύο βαθμούς πίσω από τη Λανς. Φωτιά μπήκε και στη μάχη που γίνεται για την απευθείας έξοδο στο Champions League της νέας σεζόν, με την Μπρεστ να έχει πίσω της στον έναν βαθμό τη Μονακό και στους τέσσερις τη Λιλ, οι οποίες ωστόσο έχουν ματς λιγότερο. Μεγάλης σημασία το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής ανάμεσα σε Μπρεστ και Μονακό.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 18′ με τον Τολίσο και κρατούσαν για πολύ ώρα το προβάδισμα. Αυτό το είδαν να χάνεται μέσα σε εφτά λεπτά και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο, αφού η Μπρεστ πέτυχε τρία τέρματα από το 60′ μέχρι το 67′ και πήρε ισχυρό προβάδισμα με 1-3.

Η Λιόν ωστόσο επέστρεψε με τέρματα των Λακαζέτ και Ταγκλιαφίκο σε 70′ και 79′ για το τελικό 3-3. Οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας των αποβολών των Ταγκλιαφίκο και Μελού στο 86′. Ένα τέτοιο παιχνίδι δεν μπορούσε να μην κλείσει με συγκλονιστικό τρόπο, με τη Λιόν να κερδίζει πέναλτι στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων και τον Μέιτλαντ-Νάιλς να το μετατρέπει σε γκολ 4 λεπτά αργότερα για το τελικό 4-3. Στη φάση του πέναλτι τραυματίστηκε σοβαρά ο Λακαζέτ καθώς δέχθηκε χτύπημα στο στήθος, με τον Γάλλο επιθετικό να έχει πάντως τις αισθήσεις του.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 29ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 12/4

Μέτς – Λανς 2-1 (34′, 45+3′ Μικαουτάτζε / 13′ πεν. Σοτοκά)

Σάββατο 13/4

Στρασμπούρ – Ρεμς 3-1 (44′ πεν. Γκαμεϊρό, 50′ Σιλά, 90+3′ Σαχί / 7′ Νακαμούρα)

Ρεν – Τουλούζ 1-2 (20′ Ντ. Ντουέ / 22′ Κάσερες, 32′ Ντιαρά)

Κυριακή 14/4

Χάβρη – Ναντ 0-1 (90+3′ Μπαμπά)

Κλερμόν – Μονπελιέ 1-1 (45+5′ πεν. Τσαμ / 56′ Κουλιμπαλί)

Λιόν – Μπρεστ 4-3 (18′ Τολισό, 70′ Λακαζέτ, 79′ Ταγλιαφίκο, 90+16′ πεν. Μέιτλαντ-Νάιλς / 60′ Μουνιέ, 64′, 67′ Ντελ Καστιγιό)