19 C

Άρσεναλ – Άστον Βίλα 0-2: Φουλ για τα αστέρια οι Χωριάτες, όλοι δούλεψαν για τη Μάντσεστερ Σίτι

Μεγάλη νίκη πήρε στη μάχη που δίνει για την τετράδα και την έξοδο της στο Champions League της νέας σεζόν η Άστον Βίλα, η οποία σόκαρε την Άρσεναλ επικρατώντας με 0-2.

Οι Χωριάτες πήραν μια μεγάλη νίκη και πήραν ανάσα τριών βαθμών από την Τότεναμ, η οποία ηττήθηκε χθες (13/4) από τη Νιούκαστλ αλλά έχει και ένα ματς λιγότερο.

Όσον αφορά την ομάδα του Αρτέτα ήταν μια ήττα-σοκ στη μάχη του τίτλου, καθώς δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το δώρο που της έκανε η Κρίσταλ Πάλας με τη νίκη της επί της Λίβερπουλ. Όλοι δούλεψαν για τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία πλέον βρίσκεται μόνη στην κορυφή και στο +2 από Λίβερπουλ και Άρσεναλ.

Το παιχνίδι είχε αρκετές φάσεις, με τις περισσότερες ωστόσο να έρχονται από την πλευρά των γηπεδούχων. Παρόλα αυτά η Άστον Βίλα χτύπησε δύο φορές μέσα σε 3 λεπτά στο φινάλε και πήρε τη μεγάλη νίκη. Το σκορ άνοιξε ο Μπέιλι στο 84′ και τη νίκη σφράγισε ο Γουότκινς τρία λεπτά αργότερα, φτάνοντας τα 19 γκολ στη φετινή Premier League. Έτσι έπιασε τον Μπεντέκε που μέχρι και σήμερα ήταν ο ποδοσφαιριστής με τα περισσότερα γκολ σε μία σεζόν στην Premier League με τη φανέλα της Άστον Βίλα, από τη σεζόν 2012/13.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 33ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 13/4

Νιούκαστλ – Τότεναμ 40 (30’, 51’  Ίσακ, 32’ Γκόρντον, 87′ Σαρ)

Μάντσεστερ Σίτι – Λούτον 5-1 (2′ αυτ. Χασιόκα, 64′ Κόβατσιτς, 76′ πεν. Χάλαντ, 87′ Ντοκού, 90+4′ Γκβάρντιολ / 81′ Μπάρκλεϊ)

Μπέρνλι – Μπράιτον 1-1 (75′ Μπράουνχιλ / 79′ αυτ. Μούριτς)

Μπρέντφορντ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0 (64′ αυτ. Αρμπλάστερ, 90+3′ Ονιέκα)

Νότιγχαμ Φόρεστ – Γουλβς 2-2 (45+1′ Γκιμπς-Γουάιτ, 57′ Ντανίλο / 40′, 62′ Κούνια)

Μπόρνμουθ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (16′ Σολάνκι, 36′ Κλάιφερτ / 31′, 65′ Μπρούνο Φερνάντες)