15.6 C

Ατλέτικο – Τζιρόνα 3-1: Γκριεζμάν και Κορέα υπέγραψαν την ανατροπή στη Μαδρίτη

Το αίμα της πίσω για την ήττα του πρώτου γύρου στη La Liga πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης που επικράτησε με ανατροπή με 3-1 της Τζιρόνα στο Μετροπολιτάνο.

Με πρωταγωνιστές τους Γκριεζμάν και Κορέα, η Ατλέτικο γύρισε το εις βάρος της 0-1 και μείωσε την απόσταση από την ομάδα-έκπληξη του Μίτσελ, η οποία παραμένει τρίτη στη βαθμολογία αλλά στο +4 από τους Μαδριλένους που έχουν εδραιωθεί στην 4η θέση.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με την πρώτη τελική τους προσπάθεια δημιουργώντας μια πολύ κλασική ευκαιρία στο 4ο λεπτό. Ο Κόουτο έγινε κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά και έκανε γύρισμα στον δεύτερο δοκάρι όπου ο αμαρκάριστος Ντόβμπικ πλάσαρε με εξουδετερωμένο τον Όμπλακ για το 1-0.

Η απάντηση των Μαδριλένων άργησε ένα ημίωρο αφού στο 34ο λεπτό ο Γκριεζμάν ανέλαβε να εκτελέσει πέναλτι και να γράψει το 1-1. Η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη κι αυτό φάνηκε και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους όταν σε μια φαινομενικά εύκολη φάση, ο Μοράτα έβγαλε μια δύσκολη σέντρα και ο Κορέα τρύπωσε ανάμεσα στους κεντρικούς αμυντικούς για το 2-1 με κεφαλιά.

Η ομάδα του Μίτσελ διαμαρτυρήθηκε σωστά για πέναλτι στον Σάβιο που όμως δεν δόθηκε και οι τίτλοι τέλους μπήκαν στο 50ό λεπτό όταν από άτσαλη απομάκρυνση η μπάλα κατέληξε στον Γκριεζμάν που με δυνατό σουτ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.