19 C

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-3: Θρυλικό μπρέικ και προβάδισμα τίτλου

Ο Ολυμπιακός πήρε παραμάζωμα τους Πράσινους στο Μετς και είναι πλέον το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του 32ου πρωταθλήματος - MVP ο Στερν που έκανε πάταγο στο 1ο και το 3ο σετ, ενώ ο πολυτιμότερος του 2ου ήταν ο... Ντανιέλ Καστελάνι με ένα απίθανο challenge που απέτρεψε την ισοφάριση του ΠΑΟ

Προβάδισμα τίτλου με το… καλησπέρα των τελικών πήρε ο Ολυμπιακός που πέρασε με σαρωτικό τρόπο από το Μετς επικρατώντας με 3-0 του Παναθηναϊκού. Επιβλητικό ερυθρόλευκο μπρέικ που σε μεγάλο βαθμό κρίθηκε στο δεύτερο σετ.

Οι Ερυθρόλευκοι έκαναν το πρώτο και πολύ καθοριστικό βήμα για να υπερασπιστούν τον τίτλο τους και να φτάσουν στο 32ο πρωτάθλημα αφού πήραν το πλεονέκτημα έδρας και τους αρκεί να κάνουν το 2/2 στο Ρέντη για να φτάσουν τις τρεις νίκες.

Η σειρά μεταφέρεται το απόγευμα της Δευτέρας (15/4, 17:45) στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και να θέλει τουλάχιστον ένα μπρέικ για να μείνει ζωντανός.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο φανταστικός Τόνσεκ Στερν. Ο Σλοβένος διαγώνιος έκλεισε το ματς με 20 κερδισμένους πόντους (58% στην επίθεση) και ήταν εκείνος που καθάρισε στο πρώτο σετ με 7 πόντους αλλά και στο 3ο όταν μετέτρεψε το 12-10 σε 12-15 με πέντε πόντους κερδισμένους από τα δικά του χέρια.

Εκπληκτική εμφάνιση συνολικά στο φιλέ με 9 μπλοκ (4 βρήκαν οι Πράσινοι) με τον Τζούριτς να κάνει πάρτι σε πρώτο χρόνο και να έχει 11 πόντους συνολικά.

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός είχε πρώτο σκόρερ τον Ερνάντες με 22 πόντους, ο Βουλκίδης είχε ελάχιστες καλές στιγμές ενώ ο Κασαμπαλής κέρδισε 6 πόντους – όσους είχε ο Πρωτοψάλτης – δύο περισσότερους από τον αρνητικό Κόβαρ.

Το πρώτο σετ βρήκε τον Ολυμπιακό στο +3 (3-6) με άσο του Στερν αλλά ο Παναθηναϊκός γύρισε με διαδοχικά καλά σερβίς του Κασαμπαλή πάνω στον Ιντάλγκο (που είχε κακή απόδοση) για το 8-8. Ερνάντες και Στερν κυριαρχούσαν επιθετικά, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν στην τελική ευθεία του σετ με προβάδισμα δύο πόντων.

Ο Ιντάλγκο τελείωσε μια δύσκολη μπάλα μετά από δική του άριστη υποδοχή, πήρε άσο και το τετραπλό σετ μπολ από την άουτ επίθεση του Ερνάντες αξιοποιήθηκε κατάλληλα από τον Στερν για το 0-1 με 23-25.

Οι βάσεις για το ερυθρόλευκο μπρέικ όμως μπήκαν στο δεύτερο σετ. Σε αυτό οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν ξανά μπροστά στο +4 (3-7) με επιθέσεις του Ιντάλγκο. Τα λάθη του Κουβανού έδωσαν ελπίδες στον Παναθηναϊκό που πλησίασε στον πόντο (15-16), με τον Καστελάνι να περνά τον Δαλακούρα για καλύτερη υποδοχή.

Μετά από ένα τρομερό θρίλερ, ο Παναθηναϊκός βρήκε διπλό σετ μπολ (24-22) με Βουλκίδη και Ερνάντες αλλά ο Ολυμπιακός το έσβησε με Στερν και Κουμεντάκη, ο οποίος έδωσε και πρώτο σετ μπολ στους Ερυθρόλευκους.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βρήκε συνολικά έξι σετ μπολ (!) στο δεύτερο σετ και θα μπορούσε να έχει έρθει η ισοφάριση αν ο Ντανιέλ Καστελάνι δεν διέκοπτε τη φάση με το σκορ στο 28-27 και τον Ερνάντες στον αέρα να τελειώνει μια φάση. Ο Αργεντινός ζήτησε φιλέ και δικαιώθηκε με τους Πειραιώτες να φτάνουν σε δεύτερο σετ μπολ μετά από άσο του Ιντάλγκο (30-31) ώστε με διπλό μπλοκ στον Ερνάντες να γίνει το 30-32!

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε με εντυπωσιακό τρόπο, βρέθηκε στο +3 (3-6) με μπλοκ του Τράβιτσα στον Πρωτοψάλτη αλλά οι Πράσινοι επέστρεψαν προσωρινά με τον Ερνάντες και βρέθηκαν στο +2 (12-10) με το μπλοκ του Βουλκίδη στον Γκουσταβάο. Ο Στερν πήρε την αλλαγή, πήγε στο σερβίς και έφυγε αφού πρώτα έκανε το 12-15.

Δύο νέα μπλοκ στον Πρωτοψάλτη και σωστά εκτελεσμένες επιθέσεις έφεραν τον Ολυμπιακό στο +9 (15-24), με τους Πειραιώτες να αξιοποιούν το τρίτο ματς μπολ με τον Σλοβένο διαγώνιο για να πάρουν τη νίκη.

ΤΑ ΣΕΤ: 0-3 (23-25, 30-32, 17-25)