17.5 C

Παρί – Μπαρτσελόνα 2-3: Σόου Ραφίνια στο Παρίσι και προβάδισμα πρόκρισης για τους ψυχωμένους Καταλανούς (vid)

Με τον Ραφίνια σε τρελά κέφια στο «Παρκ Ντε Πρενς» οι Μπλαουγκράνα έκαναν με ανατροπή στην ανατροπή το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League, για πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια

Μπαρτσελόνα απ’ τα -όχι και τόσο- παλιά στο Παρίσι!

Κόντρα στον Λουίς Ενρίκε, με τον οποίο ο Τσάβι είχε σηκώσει την τελευταία κούπα με τα μεγάλα αυτιά το 2015 για τους Μπλαουγκράνα, η Μπαρτσελόνα τα έκανε όλα σωστά στην επίθεση και με ρεσιτάλ αποτελεσματικότητας και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραφίνια (πέτυχε δύο τέρματα, το δεύτερο με απίστευτα «αλήτικο» τελείωμα») πήρε προβάδισμα πρόκρισης με 3-2 επί της Παρί Σεν Ζερμέν ενόψει της ρεβάνς στη Βαρκελώνη, με το βλέμμα στα ημιτελικά του Champions League.

Ξανά κατώτερη των προσδοκιών οι Παριζιάνοι, με τον Εμπαπέ άφαντο, πέταξαν στα σκουπίδια την ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και θα παίξουν τα… ρέστα τους στην Καταλονία, σε έξι ημέρες από σήμερα.

Σε ένα χορταστικό ματς στο Παρίσι, η Μπάρτσα όχι μόνο έμεινε όρθια αλλά κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο σπίτι της, με τον Ραφίνια να ανοίγει το σκορ και να ισοφαρίζει σε 2-2 με μαγικό τέρμα, αντάξιο της μεγάλης ποιότητάς του, μετά από μπαλιά-ποίημα του Πέδρι.

Οι Παριζιάνοι μπήκαν φουριόζοι στην επανάληψη, πετυχαίνοντας την ανατροπή του σκορ σε χρόνο dt -μόλις τρία λεπτά- χάρη στα πολύ ωραία τέρματα με συνδυαστικό ποδόσφαιρο από τους Ντεμπελέ και Βιτίνια, όμως δεν είχαν την ανάλογη συνέχεια και έπεσαν στην παγίδα που τους έστησε ο Τσάβι. Ο μαθητής (Τσάβι) νίκησε τον δάσκαλο (Ενρίκε), με το γκολ του Κρίστενσεν να κρίνει το τελικό αποτέλεσμα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και μένει να φανεί τι θα γίνει την επόμενη Τρίτη στη Βαρκελώνη, σε ένα ζευγάρι που φάνηκε σήμερα ότι θα μας προσφέρει μεγάλες συγκινήσεις…

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 2-3

ΤΑ HIGHLΙGHTS ΤΗΣ ΜΑΤΣΑΡΑΣ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ

ΠΑΡΙ: Ντοναρούμα, Μέντες, Μαρκίνιος, Μπεράλδο, Ερναντέζ, Βιτίνια, Ρουίθ (86′ Ράμος), Κανγκ-Ιν (61′ Ζαΐρ-Εμερί), Ασένσιο (46′ Μπαρκολά), Εμπαπέ, Ντεμπελέ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Κουμπαρσί, Αραούχο, Κανσέλο, Ντε Γιονγκ (75′ Κρίστενσεν), Γκιντογκάν (86′ Φερμίν), Ρομπέρτο (61′ Πέδρι), Γιαμάλ (61′ Φέλιξ), Λεβαντόβσκι, Ραφίνια (76′ Τόρες).