18.8 C

Ρεάλ – Μάντσεστερ Σίτι: Τρομερή εκκίνηση με τρία γκολ στα πρώτα 14′ (vid)

Εντυπωσιακά ξεκίνησε τον πρώτο προημιτελικό του Champions League στη Μαδρίτη η Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό απέναντι στη Ρεάλ με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρντο Σίλβα που έπιασε στον ύπνο τον Λούνιν για το 0-1.

Ο Τσουαμενί – που ξεκίνησε ως κεντρικός αμυντικός – ανέτρεψε τον Γκρίλις εκτός περιοχής και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα (θα χάσει τον επαναληπτικό καθώς ήταν στο όριο) με αποτέλεσμα η Σίτι να αξιοποιήσει τη φάση στο έπακρον.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη αφού η Ρεάλ έφτασε στην ανατροπή με δύο γκολ μέσα σε μερικά λεπτά!

Στο 12′ ο Καμαβινγκά βρήκε ελεύθερο πεδίο και δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει στον Ρουμπέν Ντίας και να αλλάζει πορεία πριν καταλήξει στα δίχτυα του Ορτέγκα για το 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα, οι Πολίτες έκαναν το λάθος να παίζουν με την άμυνα πάνω από τη μεσαία γραμμή και ο Βινίσιους έψαξε με βαθιά μπαλιά τον Ροντρίγκο, αυτός έφυγε ταχύτατα με τρομερή κούρσα νικώντας στη μονομαχία Στόουνς και Ακάντζι για να πλασάρει χωρίς δύναμη και να κάνει το 2-1.