18.2 C

Προμηθέας – Άρης 84-51: Θρίαμβος για τους Πατρινούς με τρομακτική 3η περίοδο και 13 τρίποντα

Με μία τρομακτική τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας Πάτρας διέλυσε τον Άρη με 84-51, πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο top-6 και πλέον σκέφτεται το δεύτερο παιχνίδι με τη Μάλαγα για τους «8» του Basketball Champions League.

Οι Πατρινοί ήταν καλύτεροι σε όλο τον αγώνα, ωστόσο έδωσαν θριαμβευτικό τόνο στη νίκη τους χάρη στην τρομερή τρίτη περίοδο όπου έκλεισε με επιμέρους σκορ υπέρ τους 32-14.

Μεγάλο όπλο για την ομάδα του Παπαθεοδώρου ήταν τα τρίποντα, καθώς μέτρησε 13/23 (56%). Στο σκοράρισμα υπήρχε πλουραλισμός για τους νικητές, με τέσσερις παίκτες -μεταξύ αυτών και ο Πάπας– να είναι διψήφιοι και τον Χάμιλτον πρώτο σκόρερ με 15 πόντους.

Για τον απογοητευτικό Άρη που ηττήθηκε με κάτω τα χέρια, Σανόγκο και Μπλούμπεργκς ήταν οι πρώτοι σκόρερ με μόλις 8 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Κατραχούρας, Χριστινάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 30-27, 64-39, 84-51

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 13 (3/4 τρίποντα), Κόνιαρης 2, Χρυσικόπουλος 3, Χέιλ 8 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κάουαν 5, Πλώτας, Μπαζίνας 6 (2/2 τρίποντα), Χάμιλτον 15 (3/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Πάπας 12 (3/3 τρίποντα), Κόφι, Ετσενίκε 14 (3 ριμπάουντ), Καραγιαννίδης 6 (3 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 6 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Μπλούμπεργκς 8 (2/6 τρίποντα), Μποχωρίδης 4 (3 ασίστ), Ριντ, Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 5 (1/4 τρίποντα), Κατσίβελης 5 (1), Σανόγκο 8 (6 ριμπάουντ), Περσίδης 4, Χάρελ 4 (5 ριμπάουντ), Μπάνκστον 3 (5 ριμπάουντ), Καλογήρος

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 15/31 δίποντα, 13/23 τρίποντα, 15/27 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη, 24 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 13/33 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 13/18 βολές, 41 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 18 επιθετικά), 10 ασίστ, 22 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 26 φάουλ