17.2 C

Super League 2: Ισόπαλο χωρίς τέρματα το ντέρμπι Ιωνικός – Καλαμάτα, ο Μακεδονικός «τελείωσε» την ΑΕΛ

Η ΑΕΛ δεν τα κατάφερε ούτε κόντρα στον Μακεδονικό και πλέον η άνοδος μοιάζει μακρινό όνειρο. Η ομάδα της Λάρισας έπαθε ότι και με τον Λεβαδειακό, καθώς προηγήθηκε με 0-2 απέναντι στον Μακεδονικό. Το μόνο διαφορετικό είναι πως οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να βρουν και γκολ νίκης για το τελικό 3-2.

Η Νίκη Βόλου πανηγύρισε τη νίκη με 1-0 απέναντι στην ΑΕΚ Β’ χάρη στο τέρμα του Πέττα στο 28ο λεπτό.

Έδαφος στη μάχη της ανόδου έχασε ο Ιωνικός που κόλλησε στο 0-0 με την Καλαμάτα και δεν μπόρεσε να μειώσει την απόσταση από Καλλιθέα και Χανιά.

Ο Ολυμπιακός Β’ γνώρισε την ήττα με 3-2 από τον Γιούχτα. Οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με τον Τσέλιο στο 22′, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αλγκασίμ Μπα ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 87′ και όλα έδειχναν πως το 2-2 θα είναι το τελικό αποτέλεσμα. Ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν κι άλλο γκολ στις καθυστερήσεις και πήραν τη νίκη.

Ο Ηρακλής επικράτησε 2-1 του ΠΑΟΚ Β’, Κοζάνη και Καμπανιακός μοιράστηκαν από έναν βαθμό με το ισόπαλο 2-2, ενώ η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε με 0-1 στο φινάλε επί του Αιολικού.