20.1 C

Ολυμπιακός – Περιστέρι 91-83: Το δίδυμο Γκος – Ράιτ έκανε τη δουλειά στο τέταρτο δεκάλεπτο

Με πρωταγωνιστές τους Γουίλιαμς-Γκος και Ράιτ, ο Ολυμπιακός χάιδεψε το γκάζι στην 4η περίοδο και λύγισε το αξιόμαχο Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη που σούταρε με 52% στο τρίποντο στο ΣΕΦ

Τα φετινά παιχνίδια του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα – ειδικά στο ΣΕΦ και εντός του 2024 – έχουν μια πανομοιότυπη εικόνα. Όπως έχει επισημάνει ο Γιώργος Μπαρτζώκας, λίγο η έλλειψη κινήτρου, λίγο τα πολλά παιχνίδια, φέρνουν τους Ερυθρόλευκους σε δύσκολη θέση για μεγάλο διάστημα στον αγώνα με αποτέλεσμα να χρειάζεται να… τρέξουν στην τέταρτη περίοδο.

Αυτό έγινε και κόντρα στο εξαιρετικό Περιστέρι, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει λύσεις από τον πάγκο και με καλύτερη εικόνα στην άμυνα (31π. σε 20′ στο δεύτερο μέρος ενώ δέχθηκε 52 πρώτο) να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ολυμπιακός εστιάζει στην κρίσιμη αναμέτρηση με τη Φενέρμπαχτσε την Παρασκευή στο κατάμεστο ΣΕΦ όπου στόχος είναι η νίκη για την 5η θέση (είναι μόνο μαθηματικές οι ελπίδες για την 4η θέση όπου θα πρέπει ο Παναθηναϊκός να… «αυτοκτονήσει» στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Άλμπα) και ακολούθως τη Δευτέρα (15/4) θα πάει στο ΟΑΚΑ για το ντέρμπι του 3ου γύρου κόντρα στους Πράσινους.

Από την άλλη, το Περιστέρι γνώρισε την ήττα μετά από τέσσερις σερί νίκες στο πρωτάθλημα (τελευταία ήττα από τον Ολυμπιακό πριν έναν μήνα για τον δεύτερο γύρο) και έχει μπροστά του το ματς με τη Βόννη όπου πρέπει πάση θυσία να το πάρει για να διεκδικήσει σε τρίτο παιχνίδι στη Γερμανία την πρόκριση στα ημιτελικά του BCL.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη παρουσίασε εξαιρετικό πλάνο, σούταρε με 52% στο τρίποντο, με τους Χουγκάζ (18π. με 5/5), Μήτρου-Λονγκ (15π. με 2/5) και Πουλιανίτη (12π., με 3/4) να έχουν διαρκώς την απάντηση όποτε πλησίαζε ο Ολυμπιακός.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν τις πρώτες τους διαφορές και τις ανέκτησαν μετά από… ερυθρόλευκες αντεπιθέσεις. ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκης προσέφεραν βοήθειες από τον πάγκο στη δεύτερη περίοδο σε μια μέρα που Πίτερς και Κάνααν δεν ήταν καλοί, ενώ χρειάστηκε να ανέβει ο Γουόκαπ στην 3η περίοδο σε άμυνα και σκορ για να ξεκινήσει η επιστροφή του Ολυμπιακού.

Ο ΜακΚίσικ με τρίποντο πλησίασε στους τρεις στην εκπνοή της τρίτης περιόδου και με επιμέρους 10-2 οι Ερυθρόλευκοι ουσιαστικά τελείωσαν τις ελπίδες του Περιστερίου. Ο Γουίλιαμς-Γκος ήταν φανταστικός με 19 πόντους (9/18 σουτ και 5 ασίστ) και καθοριστικός στην ανατροπή στην 4η περίοδο ενώ ο Ράιτ όπως… συνηθίζει έφερε την απαιτούμενη ενέργεια από τον πάγκο, έφθειρε τη ρακέτα του Περιστερίου και έκλεισε το παιχνίδι με 18 πόντους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης – Μαγκλογιάννης – Μάλαμας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 43-52, 64-67, 91-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, κανένα λάθος σε 33 λεπτά), Κάνααν 2 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Φαλ 10 (4/5 δίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Πίτερς 10 (3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γουίλιαμς-Γκος 19 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιτ 18 (7/10 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 7 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ, ΜακΚίσικ 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/39 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 17/25 βολές, 35 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 15 επιθετικά), 25 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη, 16 φάουλ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 15 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Ράγκλαντ 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 9 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 8 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Χουγκάζ 18 (1/1 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ξανθόπουλος, Λοβ 11 (5/9 δίποντα), Πουλιανίτης 12 (3/4 τρίποντα), Κασελάκης 2 (0/5 σουτ), Ρένφρο 4, Ζούγρης

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 16/32 δίποντα, 13/25 τρίποντα, 12/14 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη, 25 φάουλ