22.4 C

Λιλ – Μαρσέιγ 3-1: Πήρε το ντέρμπι με άνεση και διατηρείται σε τροχιά Champions League

Δεύτερη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που κυνηγά επίσης ευρωπαϊκό εισιτήριο πανηγύρισε η Λιλ, η οποία με φανταστική εμφάνιση σκόρπισε με 3-1 τη Μαρσέιγ και εξακολουθεί να διατηρείται σε τροχιά τετράδας στη Ligue 1.

Όλα τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο μέρος μετά από το ισορροπημένο πρώτο. Ο Ντέιβιντ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Ζιγκό στο 54′, ο Καναδός φορ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 για να ανοίξει ο ρυθμός ακόμα περισσότερο.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ζεγκρόβα σημάδεψε το δοκάρι με δυνατό σουτ ενώ στο 71′ ο Καμπελά έκανε το 2-0.

Οι Φωκαείς μείωσαν στο σκορ με το αυτογκόλ του Ισμαΐλι στο 81′ αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Γκούντμουντσον που ήρθε από τον πάγκο με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-1 και στις καθυστερήσεις έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 4-1 με το διαγώνιο σουτ του να περνά άουτ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 5/4

Λιλ – Μαρσέιγ 3-1 (54′ πεν. Ντέιβιντ, 71′ Καμπελά, 84′ Γκούντμουντσον / 81′ αυτ. Ισμαΐλι)