17.5 C

Μάντσεστερ Σίτι – Άστον Βίλα 4-1: Το χατ τρικ του Φόντεν διατήρησε την ασφυκτική πίεση σε Άρσεναλ και Λίβερπουλ

Ο Φιλ Φόντεν πρόσφερε θέαμα, λάμψη και ουσία στην επιστροφή της Μάντσεστερ Σίτι στις νίκες στο Έτιχαντ απέναντι στην Άστον Βίλα με το εμφατικό 4-1.

Ο Ρόδρι άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό και παρά την απάντηση του Ντουράν στο 20′ σε μια αντεπίθεση των παικτών του Ουνάι Έμερι, ο Φόντεν αποφάσισε να το καθαρίσει μόνος του.

Ο Άγγλος έκανε χατ τρικ με τα γκολ του στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και στο 62′ και στο 69′ με τα δύο εξ αυτών να προέρχονται από μια φανταστική απευθείας εκτέλεση φάουλ και ένα τρομερό σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής.

Ο μεσοεπιθετικός των Πολιτών διανύει μια αδιανόητη σεζόν με 21 γκολ και 10 ασίστ σε όλες τις διοργανώσεις και έγινε ο πέμπτος παίκτης στα πέντε κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα που φτάνει τα 20 γκολ και τις 10 ασίστ ενώ είναι ο τέταρτος Άγγλος μετά τους Κέιν, Μπέλιγχαμ και Γουότκινς.

Οι Πολίτες άρπαξαν το τρίποντο και συνεχίζουν να ασκούν πίεση σε Άρσεναλ και Λίβερπουλ στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 2/4

Νιούκαστλ – Έβερτον 1-1 (15′ Ίσακ / 88′ Κάλβερτ-Λιούιν)

Νότιγχαμ Φόρεστ – Φούλαμ 3-1 (9′ Χάντσον-Οντόι, 19′ Γουντ, 45+3′ Γκιμπς-Γουάιτ / 49′ Ανταραμπιόγο)

Μπέρνλι – Γουλβς 1-1 (37′ Λάρσεν / 45′ Αϊτ Νούρι)

Μπόρνμουθ – Κρίσταλ Πάλας 1-0 (79′ Κλάιφερτ)

Γουέστ Χαμ – Τότεναμ 1-1 (19′ Ζουμά / 5′ Τζόνσον)

Τετάρτη 3/4

Άρσεναλ – Λούτον 2-0 (24′ Έντεγκαρντ, 44′ αυτ. Χασιόκα)

Μπρέντφορντ – Μπράιτον 0-0

Μάντσεστερ Σίτι – Άστον Βίλα 4-1 (11′ Ρόδρι, 45+1′, 62′, 69′ Φόντεν / 20′ Ντουράν)