19 C

Μπενφίκα – Σπόρτινγκ 2-2: Τα Λιοντάρια άντεξαν στο «Ντα Λουζ» και προκρίθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου

Σε έναν δραματικό επαναληπτικό για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Πορτογαλίας, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας απέσπασε «χρυσή» ισοπαλία με 2-2 στο ντέρμπι με την Μπενφίκα και μετά το υπέρ της 2-1 από το πρώτο ματς (συνολικό σκορ 3-4) πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου, περιμένοντας τον νικητή από το ζευγάρι της Πόρτο με την Γκιμαράες.

Τα Λιοντάρια προηγήθηκαν δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο μέσα στο «Ντα Λουζ» αλλά η Μπενφίκα δεν παρέδωσε εύκολα τα όπλα απαντώντας με τέρματα των Οταμέντι και Ράφαελ Σίλβα, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει από το 64′ μέχρι το 98′ ένα ακόμη τέρμα για να στείλει το ζευγάρι στην παράταση.

Η Σπόρτινγκ άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και στο τέλος της σεζόν θα διεκδικήσει το 18ο Κύπελλο της τεράστιας ιστορίας της και πρώτο μετά το 2019.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ – ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ 2-2 (ΣΥΝ. ΣΚΟΡ: 3-4)