19 C

Γιουβέντους – Λάτσιο 2-0: Ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Coppa Italia με Κιέζα και Βλάχοβιτς

Μόλις τέσσερις ημέρες μετά την ήττα της από τη Λάτσιο στο πρωτάθλημα, η Γιουβέντους πήρε εκδίκηση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας και μαζί ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό χάρη στο υπέρ της 2-0 στον πρώτο αγώνα.

Με τέρματα των Κιέζα και Βλάχοβιτς μέσα σε 14 λεπτά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Μπιανκονέρι έκοψαν το… μισό εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης κι έβαλαν πολύ δύσκολα στην ομάδα του Μανδά, ο οποίος ξεκίνησε ξανά βασικός αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει και σήμερα το «μηδέν» στην εστία του.

Με δύο γκολ από το 50′ μέχρι το 64′ η Γιούβε απλοποίησε την κατάσταση ενόψει της ρεβάνς στο «Ολίμπικο», χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η Λάτσιο δεν θα το παλέψει για να σώσει τη χρονιά της μέσω Κυπέλλου.

Το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών (Φιορεντίνα – Αταλάντα) δίνει την πρώτη του μάχη το βράδυ της Τετάρτης (3/4, 22:00)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Περάν, Γκάτι, Μπρέμερ, Ντανίλο, Καμπιάσο, ΜακΚένι, Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς, Βλάχοβιτς, Κιέζα.

ΛΑΤΣΙΟ: Μανδάς, Μάρουσιτς, Πάτριτς, Ρομανιόλι, Φουέντες, Γκουεντουζί, Βεσίνο, Αλμπέρτο, Άντερσον, Ζακάνι, Ιμόμπιλε.