19 C

Premier League: Έκανε βήμα παραμονής με «τριάρα» η Νότιγχαμ, πήρε βαθμό στο Νιούκαστλ η Έβερτον

Η Νότιγχαμ Φόρεστ επικράτησε με 3-1 της Φούλαμ σε ένα κρίσιμο ματς για τη σωτηρία στο «Σίτι Γκράουντ» και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα στη μάχη για την παραμονή στην Premier League, ενώ στο Νιούκαστλ η Έβερτον απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας από τις Καρακάξες χάρη στο πέναλτι του Κάλβερτ-Λιούιν στο 88ο λεπτό.

Οι Κόκκινοι του Νότιγχαμ ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο όπου μέχρι το 45+3′ προηγήθηκαν με τρία τέρματα χάρη στις εκτελέσεις των Οντόι (9′), Γουντ (19′) και Γκιμπς-Γουάιτ (45+3′).

Το μόνο που κατάφερε η Φούλαμ ήταν να μειώσει με τον Ανταραμπιογιό στο 49′ και τίποτα παραπάνω, με τον Μάρκο Σίλβα να είναι έξαλλος με τους παίκτες του και να προχωρά σε τρεις αλλαγές μέχρι το 30′!

Στο άλλο σημαντικό ματς για την «ουρά» της βαθμολογίας, η Έβερτον των χιλίων προβλημάτων άντεξε στην έδρα της Νιούκαστλ χάρη στο πέναλτι του Κάλβερτ Λιούιν στο φινάλε, που ήρθε ως απάντηση στο προβάδισμα των γηπεδούχων από νωρίς (15′) με τον Αλεξάντερ Ίσακ.

Στα άλλα ματς της βραδιάς, η Μπόρνμουθ νίκησε με 1-0 την Κρίσταλ Πάλας, ενώ η Μπέρνλι πήρε σημαντικό βαθμό (1-1) κόντρα στη Γουλβς, που φέτος δεν έχει σταθερότητα στην απόδοσή της και βρίσκεται στη 10η θέση.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 2/4

Νιούκαστλ-Έβερτον 1-1 (15′ Ίσακ / 88′ Κάλβερτ-Λιούιν)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Φούλαμ 3-1 (9′ Χάντσον-Οντόι, 19′ Γουντ, 45+3′ Γκιμπς-Γουάιτ / 49′ Ανταραμπιόγο)

Μπρέρνλι-Γουλβς 1-1 (37′ Λάρσεν / 45′ Αϊτ Νούρι)

Μπόρνμουθ-Κρίσταλ Πάλας 1-0 (79′ Κλάιφερτ)

Γουέστ Χαμ-Τότεναμ (22:15)