15.6 C

Βιγιαρεάλ – Ατλέτικο 1-2: Από μηχανής θεός στο Θεράμικα ο Σαούλ με γκολ-χρυσάφι στο 87′

Τρίποντο-χρυσάφι με γκολ του Σαούλ στο 87ο λεπτό στο Θεράμικα απέσπασε η Ατλέτικο Μαδρίτης που λύγισε τη Βιγιαρεάλ (1-2) και εκμεταλλευόμενη την απώλεια της Μπιλμπάο, πάτησε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας (στο +2 από τους Βάσκους).

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε μπήκε με επιθετική διάθεση στο χορτάρι, έφτιαξε φάσεις στο πρώτο τέταρτο ενώ στο 9ο άνοιξε το σκορ ο Βίτσελ. Στη συνέχεια επέλεξε να αφήσει την μπάλα στη Βιγιαρεάλ που πίεσε για την ισοφάριση, έφτιαξε κλασικές ευκαιρίες και σκόραρε δίκαια στο 50′ με το πανέμορφο γκολ του Σέρλοτ.

Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός παρότι μετά το 70′ οι φάσεις δεν ήταν πολλές, ενώ η Ατλέτικο κατάφερε να βρει γκολ από το… πουθενά στο 87′ με το πανέμορφο σουτ του Σαούλ εντός περιοχής (μετρούσε τρία λεπτά στο χορτάρι) για να αποδράσει με το τρίποντο και να επιστρέψει στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες και μάλιστα χωρίς να σκοράρει.