17.9 C

Ολυμπιακός – Άρης 85-77: Ράιτ και Πίτερς λύγισαν τους μαχητικούς Κίτρινους

Ο μονίμως... χαλαρός στα τελευταία ματς της Basket League Ολυμπιακός χρειάστηκε ρεκόρ πόντων από τον Άλεκ Πίτερς και εξαιρετική εμφάνιση από τον Μόουζες Ράιτ προκειμένου να καθαρίσει τον Άρη, ο δυναμισμός του οποίου έφερε 39 βολές υπέρ των νταμπλούχων

Η δουλειά έγινε για τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα του 3ου γύρου (TOP 6) του πρωταθλήματος. Οι Ερυθρόλευκοι – όπως και σε άλλα εντός έδρας παιχνίδια στην Α1 – πάτησαν το γκάζι στην 4η περίοδο για να ξεμπερδέψουν και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 85-77 απέναντι στον σκληροτράχηλο και πολύ ανταγωνιστικό Άρη που έπαιξε χωρίς τους Σανόγκο και Γκάλινατ.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν είχε τον τραυματία Πετρούσεφ και άφησε εκτός τον Παπανικολάου για να πάρει ανάσες, με τον Ολυμπιακό να καταναλώνει πολλή ενέργεια στην τέταρτη περίοδο.

Ο Άλεκ Πίτερς με ρεκόρ πόντων – σταμάτησε στους 28 με 9/14 σουτ – και οι Γουόκαπ (11π.), Μήτρου-Λονγκ (κυρίως στην 4η περίοδο) ήταν οι διψήφιοι με τον Μόουζες Ράιτ να είναι καταλυτικός στο ριμπάουντ και στην άμυνα στην τελική ευθεία του παιχνιδιού.

Τολιόπουλος (16π.), Μπλούμπεργκς (14π.) και Χάρελ (13π.) ήταν η τριάδα που στηρίχθηκε ο Γιάννης Καστρίτης.

Ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε ενέργεια για περισσότερα από 30′ και τα κερδισμένα φάουλ μαζί με τις βολές (29/39) έδωσαν πολύ σημαντική ανάσα σε μια εκ των πραγμάτων απαιτητική αναμέτρηση.

Οι Κίτρινοι έπαιξαν απελευθερωμένα και κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα κρατώντας ένα μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο όμως με Γκος και Ράιτ ο Ολυμπιακός προσπέρασε. Οι φιλοξενούμενοι με πόντους από την περιφέρεια βρέθηκαν ξανά μπροστά στο +7 (28-35 η μεγαλύτερη διαφορά στο 17′) ωστόσο οι Ερυθρόλευκοι από τη γραμμή των βολών μετά από προσωπικές προσπάθειες και κερδισμένα φάουλ πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια στο 20′ (39-38).

Ο Άρης κρατούσε γερά με τα μακρινά σουτ, ο Ολυμπιακός σκόραρε 18 πόντους στην τρίτη περίοδο (οι οχτώ του Πίτερς) για να ακολουθήσει ξέσπασμα στην τέταρτη. Γουόκαπ και Πίτερς καθάρισαν ουσιαστικά στα τελευταία λεπτά του αγώνα κι αφού πρώτα Ράιτ και Μήτρου-Λονγκ έδωσαν πολύ σημαντικές βοήθειες την ώρα που οι Κίτρινοι ξέμειναν από καθαρό μυαλό και λύσεις.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα – Μαρινάκης – Σκανδαλάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 39-38, 57-56, 85-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάναν 3 (1), Φαλ 3, Πίτερς 28 (7/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΚίσικ 5, Γουίλιαμς-Γκος 9 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράιτ 9 (10 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 7 (1/4 τρίποντα, 3 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 10 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 13/25 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 29/39 βολές, 36 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 8 επιθετικά), 22 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 φάουλ

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 16 (1/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη) , Μπλούμπεργκς 14 (4/6 τρίποντα) , Μποχωρίδης 2 , Ντε Σόουζα (3 ριμπάουντ), Ριντ 8 (1), Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 4 (1/2 τρίποντα, 6 ασίστ), Κατσίβελης 5 (1), Περσίδης 7 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρελ 13 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάνκστον 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 12/27 δίποντα, 16/32 τρίποντα, 5/9 βολές, 28 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 5 επιθετικά), 21 ασίστ, 13 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 31 φάουλ