16.1 C

Super League Κ19: Πολύτιμος βαθμός κόντρα στον Άρη με «χρυσό» γκολ του Δαρβίρα στις καθυστερήσεις

Με γκολ του Χρήστου Δαρβίρα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ολυμπιακός «απέδρασε» με ισοπαλία 1-1 από την έδρα του Άρη και απέκτησε προβάδισμα έναντι του ΠΑΟΚ, στο πρωτάθλημα Super League Κ19.

Μέχρι το σημείο εκείνο, ο Άρης είχε το προβάδισμα με κεφαλιά του Αρίστου Σταυρόπουλου (9o γκολ εφέτος), σε αυτόν τον εξ αναβολής αγώνα που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Φιλύρου.

Μετά την εξέλιξη αυτή, ο Ολυμπιακός προσπέρασε κατά έναν βαθμό τον ΠΑΟΚ, ενώ εκκρεμεί το μεταξύ τους ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη, με την ημερομηνία να μην είναι ακόμα γνωστή καθώς εκκρεμούν και οι υποχρεώσεις των «ερυθρόλευκων» στο Youth League.

Ο ΠΑΟΚ θα είχε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, κάτι που αποδεικνύει τη σπουδαιότητα του γκολ που πέτυχε στο τέλος ο νεότερος (2007) παίκτης της ομάδας των Ερυθρολεύκων.