19 C

Μπρέντφορντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1: Ασύλληπτο θρίλερ στο τελευταίο 3λεπτο των καθυστερήσεων!

Θα χρειαστεί να περάσει πολύς καιρός μέχρι οι άνθρωποι της Μπρέντφορντ να συνειδητοποιήσουν ότι όχι μόνο δεν νίκησαν το αποψινό ματς κόντρα στη Γιουνάιτεντ, αλλά και ότι βρέθηκαν μια ανάσα από το να το χάσουν.

Οι «Μέλισσες» πήραν σβάρνα την ομάδα του Τεν Χαγκ κι ενώ είχαν 30 τελικές και περίπου 2,5 xGoals στα πρώτα 95 λεπτά του ματς, είδαν τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 96′ με τον Μέισον Μάουντ. Το ότι η Μπρέντφορντ κατάφερε εντέλει να βρει γκολ με την 31η της τελική στο 99′ με τον Άγερ, ίσως και να οφείλεται σε μια ανώτερη δύναμη που δεν άντεχε να τη δει να αποχωρεί ηττημένη μετά από μια τόσο επιβλητική αλλά παροιμιωδώς άσφαιρη εμφάνιση.

Σε μια βραδιά με λίγη παραπάνω ρέντα, οι παίκτες του Τόμας Φρανκ θα μπορούσαν να έχουν γράψει ιστορία ισοπεδώνοντας το κόκκινο φάντασμα του Μάντσεστερ με ένα εξωπραγματικό σκορ. Η ειρωνεία είναι πως χρειάστηκαν 31 τελικές μέχρι να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα και μάλιστα όταν βρέθηκαν ουσιαστικά πεσμένοι στο καναβάτσο.

Επί της ουσίας, στο Community μπήκε απόψε ταφόπλακα στις τελευταίες ελπίδες της Γιουνάιτεντ για πλασάρισμα στην πρώτη 5άδα, αφού πλέον βρίσκεται 11 βαθμούς (με ματς λιγότερο) πίσω από την 4η Άστον Βίλα και 8 πίσω από την 5η Τότεναμ που συνεχίζει να ονειρεύεται ένα εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ…

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 30/3

Νιούκαστλ – Γουέστ Χαμ 4-3 (6′ πεν., 77′ πεν. Ίσακ, 83′, 90+1′ Μπαρνς / 21′ Αντόνιο, 45+10′ Κούντους, 48′ Μπόουεν)

Νότιγχαμ Φόρεστ – Κρίσταλ Πάλας 1-1 (61′ Γουντ / 11′ Ματετά)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 3-3 (58′, 69′ Μπρέρετον, 68′ ΜακΜπέρνι / 62′ Παλίνια, 85′ Ντε Κόρντοβα-Ριντ, 90+3′ Μουνίζ)

Τότεναμ – Λούτον 2-1 (51′ αυτ. Καμπορέ, 86′ Σον / 3′ Τσονγκ)

Τσέλσι – Μπέρνλι 2-2 (44′ πεν., 78′ Πάλμερ / 47′ Κάλεν, 81′ Ο’ Σέι)

Μπόρνμουθ – Έβερτον 2-1 (65′ Σολάνκι, 90+1′ αυτ. Κόουλμαν / 87′ Μπέτο)

Άστον Βίλα – Γουλβς 2-0 (36′ Ντιαμπί, 65′ Κόνσα)

Μπρέντφορντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (90+9′ Άγερ / 90+6′ Μάουντ)