17.2 C

Premier League: Με ανατροπή τη Λούτον η Τότεναμ, γκέλα για Νότιγχαμ και βαθμός χαρακτήρα για Μπέρνλι στο Λονδίνο

Η Τότεναμ απέφυγε με ανατροπή την γκέλα και πάτησε προσωρινά στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας έπειτα από το 2-1 απέναντι στη Λούτον για την 30ή αγωνιστική της Premier League. Οι νεοφώτιστοι προηγήθηκαν στα 127″ (το πιο γρήγορο γκολ που δέχεται η Τότεναμ την τελευταία δεκαετία εντός έδρας) με το πλασέ του Τσονγκ έπειτα από το γύρισμα του Μπάρκλεϊ, αλλά η ποιότητα και η πίεση των γηπεδούχων έφερε το τρίποντο.

Μια κακή απομάκρυνση του Καμπορέ σε σέντρα από τα δεξιά κατέληξε σε αυτογκόλ για το 1-1 στο 51′ με τον Σον να δίνει τη λύση στο 86′ και να στέλνει ξανά στην επικίνδυνη ζώνη τη Λούτον που έχει 22 βαθμούς.

Τόσους έχει και η Νότιγχαμ που έμεινε στο 1-1 με την Κρίσταλ Πάλας στο Σίτι Γκράουντ. Μετά την αφαίρεση βαθμών, οι Κόκκινοι βρέθηκαν και πίσω στο σκορ από το τρομερό γκολ του Ματετά στο 11′. Η απάντηση ήρθε στο 61′ με τη φοβερή κεφαλιά του Γουντ σε συστημένη σέντρα του Γκιμπς-Γουάιτ με τις δύο ομάδες να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν το αποτέλεσμα.

Όρθια στο Λονδίνο με δέκα παίκτες έμεινε η Μπέρνλι που απέσπασε βαθμό (2-2) απέναντι στην Τσέλσι ενώ έχει και σοβαρά διαιτητική παράπονα.

Ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι στο 44ο λεπτό μετά την πτώση του Μούντρικ στη μονομαχία με τον Ασινιόν. Ο Γάλλος στόπερ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και μαζί του και ο Βενσάν Κομπανί που διαμαρτυρήθηκε από τον πάγκο. Ο Πάλμερ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 αλλά ο Κάλεν ισοφάρισε στο 47′ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Μούριτς έβγαζε αυτά που… δεν έβγαιναν αλλά στο 78ο λεπτό δεν κατάφερε να σταματήσει το πλασέ του Πάλμερ μετά την ωραία κάθετη πάσα του Στέρλινγκ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν εκ νέου στο 81′ μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Ο’ Σέι, με τον Πέτροβιτς να φέρει ευθύνη αφού έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του στην προσπάθειά του να μπλοκάρει.

Δύσκολα πάντως θα αλλάξει κάτι για την Μπέρνλι που βρίσκεται στο -4 από τη σωτηρία ενώ ουραγός και στο -7 παρέμεινε η Σέφιλντ. Οι Λεπίδες προηγήθηκαν απέναντι στη Φούλαμ και βρέθηκαν στο 3-1 με τα δύο γκολ του Μπρέρετον και του ΜακΜπέρνι αλλά η αδιάφορη Φούλαμ πήρε βαθμό (3-3) χάρη στα τέρματα των Ντε Κόρντοβα-Ριντ στο 85′ και του Μουνίζ με τρομερό γυριστό σουτ σε γλυκιά σέντρα του Τραορέ στο 90+3′.

Η Έβερτον παρά την κακή της εμφάνιση έμεινε στο 1-1 με την Μπόρνμουθ στο Βαϊτάλιτι. Τα Κεράσια προηγήθηκαν με το 16ο φετινό γκολ του Σολάνκι στο 65′ αλλά έπειτα από λάθος του Νέτο ο Μπέτο ισοφάρισε στο 87′.

Η τύχη δεν ήταν με το μέρος των Ζαχαρωτών που στις καθυστερήσεις σημείωσαν αδιανόητο αυτογκόλ με τον Κόουλμαν που στην προσπάθειά του να κοντρολάρει με το στήθος και να δώσει στον Πίκφορντ, έστειλε την μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα της ομάδας του.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 30/3

Νιούκαστλ – Γουέστ Χαμ 4-3 (6′ πεν., 77′ πεν. Ίσακ, 83′, 90+1′ Μπαρνς / 21′ Αντόνιο, 45+10′ Κούντους, 48′ Μπόουεν)

Νότιγχαμ Φόρεστ – Κρίσταλ Πάλας 1-1 (61′ Γουντ / 11′ Ματετά)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 3-3 (58′, 69′ Μπρέρετον, 68′ ΜακΜπέρνι / 62′ Παλίνια, 85′ Ντε Κόρντοβα-Ριντ, 90+3′ Μουνίζ)

Τότεναμ – Λούτον 2-1 (51′ αυτ. Καμπορέ, 86′ Σον / 3′ Τσονγκ)

Τσέλσι – Μπέρνλι 2-2 (44′ πεν., 78′ Πάλμερ / 47′ Κάλεν, 81′ Ο’ Σέι)

Μπόρνμουθ – Έβερτον 2-1 (65′ Σολάνκι, 90+1′ αυτ. Κόουλμαν / 87′ Μπέτο)

Άστον Βίλα – Γουλβς (19:30)

Μπρέντφορντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (22:00)