18.7 C

Βίρτους – Παναθηναϊκός 79-81: Ο Ναν κράτησε 2ους τους Πράσινους στην εκπνοή

Ένα μεγάλο σουτ του Ναν στην εκπνοή έφερε το πράσινο διπλό στην Μπολόνια και οι Πράσινοι αγκάλιασαν για τα καλά τη 2η θέση μετά από μια δραματική μάχη απέναντι στη Βίρτους που επέστρεψε από το -17

Ο Κέντρικ Ναν κρατά τον Παναθηναϊκό στη 2η θέση και το πλεονέκτημα έδρας μοιάζει δικό του. Οι Πράσινοι αν και προηγήθηκαν με 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο στην Μπολόνια, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην 4η περίοδο αλλά με προσωπική ενέργεια του Ναν σε νεκρό χρόνο πήραν το τεράστιο διπλό απέναντι στη Βίρτους που υπέστη 5η σερί ήττα (79-81)!

Ο Κώστας Σλούκας με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού που δεν είχε πολλή δημιουργία αλλά εξαιρετικά ποσοστά στο τρίποντο (66% στο πρώτο, 42% στο τέλος). Ο Γκραντ με 13 πόντους ήταν πολύ καλός στο πρώτο μέρος, ο Λεσόρ έδωσε μάχες αλλά οι πρωταγωνιστές ήταν δύο άλλοι παίκτες: ο Γκριγκόνις που παρά τα τέσσερα φάουλ έβαλε κομβικό γκολ φάουλ ισοφάρισης για το 79-79 και ο Ναν που είχε 5 πόντους στην 4η περίοδο και έβαλε το μεγάλο σουτ της βραδιάς στη λήξη του χρόνου και του ματς για να φτάσει τους 16 και να σφραγίσει τη νίκη.

Αν δεν αλλάξει κάτι με Μπάγερν στο Μόναχο και Άλμπα στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός θα είναι δεύτερος στην κανονική διάρκεια ενώ πλέον βρίσκεται στο 21-11. Στο 17-15 η Βίρτους που παραμένει μετά κόπων και βασάνων στα πλέι ιν.

Η απουσία του Κορντινιέ και η ανετοιμότητα του Χάκετ κόστισαν στο σύνολο του Μπάνκι που πάλευε στο ματς με μια τετράδα παικτών. Ο Σενγκέλια με 19 πόντους έκανε σπουδαία εμφάνιση απέναντι στον Λεσόρ, ο Μπελινέλι πήρε φωτιά στην 4η περίοδο και με πέντε δικούς του πόντους οι Ιταλοί βρέθηκαν μπροστά, ενώ Ντόμπριτς και Λούντμπεργκ είχαν από 11, με τον Δανό πάντως να είναι ο μοιραίος αφού αστόχησε σε τρίποντο πριν μαζέψει το ριμπάουντ ο Ναν και βάλει το σουτ.

Με τέτοια ευστοχία από τη γραμμή των 6,75μ. (6/7) στην πρώτη περίοδο και τους Γκραντ – Σλούκα ζεστούς, ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι ήθελε, κυριαρχούσε στο ριμπάουντ και άφηνε τους Ιταλούς να βλέπουν τα… τρένα να περνούν. Το 19-36 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά, με το τριφύλλι να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +12 (39-51).

Το ποσοστό στο τρίποντο έπεφτε σταδιακά, η Βίρτους έσφιξε την άμυνά της και μείωσε σε μονοψήφια τη διαφορά με τον Σενγκέλια σε πρώτο πλάνο. Τα λάθη των Ιταλών και η καλή εικόνα του Σλούκα στην επίθεση διατήρησαν τον Παναθηναϊκό μπροστά πριν έρθει η απάντηση του συνόλου του Μπάνκι που προσπέρασε με Λούντμπεργκ, Σενγκέλια και Μπελινέλι.

Ο Σλούκας έβαλε 2/2 βολές για το 76-76, ο Ντόμπριτς με τρίποντο έκανε το 79-76 για να έρθει το γκολ φάουλ του Γκριγκόνις μετά από επιθετικό ριμπάουντ (79-79) και ο Ναν κλείδωσε τη νίκη μετά το άστοχο σουτ του Λούντμπεργκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-28, 39-51, 59-65, 79-81.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Λούντμπεργκ 11 (3/7 τρίποντα), Μπελινέλι 17 (3/6 τρίποντα), Παγιόλα 2 (1/4 σουτ, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντόμπριτς 11 (1), Σενγκέλια 19 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάκετ 3 (1), Μίκι 2, Πολονάρα 5 (1), Ζίζιτς 2, Ντάνστον 4 (4 ριμπάουντ), Αμπάς 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 18/30 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 7/10 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 8 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 μπλοκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Σλούκας 20 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου, Γκραντ 13 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ναν 16 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 10 (5/13 δίποντα, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μήτογλου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/38 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 8/15 βολές, 33 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 14 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 μπλοκ.