21 C

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87: Αγχωτικό διπλό στη Λιόν με τρομερό Ντιαλό

Η Μονακό σοβαρεύτηκε στον επίλογο του αγώνα με την Βιλερμπάν στην «Ldlc Arena» και με ρεκόρ 21-11 αναρριχήθηκε προσωρινά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 77-87 στον γαλλικό εμφύλιο, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην 25η ήττα τους. Μια ήττα που είχε τεράστιες ομοιότητες με τις προηγούμενες, αν σκεφτούμε ότι και πάλι προέκυψε στην 4η περίοδο και μετά από εξαιρετική εμφάνιση για 30+ λεπτά.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς υποτίμησε στα πρώτα 30 λεπτά τους Γάλλους, οι οποίοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +5 (61-56) και έδειχναν ικανοί για μία χωρίς αντίκρισμα έκπληξη. Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Μονεγάσκοι σοβαρεύτηκαν και με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 31-16 έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού, «σβήνοντας» κάθε υποψία αμφισβήτησης από τους γηπεδούχους.

Κορυφαίος των νικητών ο ασύλληπτος Άλφα Ντιαλό με 26 βαθμούς PIR, ενώ από τους Γάλλους πάλεψε ο Λουβαβού-Καμπαρό με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σίλβα, Περούγκα, Λεσκάνο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-23, 40-44, 61-56, 77-87

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Σκοτ, Τόμας, Λι 6 (2/6 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καχούντι 5 (1), Λοβέρν 13 (5/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Λουγουαγού-Καμπαρό 23 (3/5 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζάκσον 13 (1), Ντε Κολό 9 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ασίστ), Φαλ 4 (7 ριμπάουντ), Λάιτι, Εντιαγέ 4 (5 ριμπάουντ), Γιάκοβ

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 16 (2/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λόιντ 9 (4 ριμπάουντ), Μπλόσομγκεϊμ 13 (5 ριμπάουντ), Μπράουν 2, Ντιαλό 15 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κορνέλι, Τζαϊτέ 3, Γουόκερ 2, Μοτιεγιούνας 4 (4 ριμπάουντ), Ουατάρα 2, Χολ 9 (6 ριμπάουντ), Τζέιμς 12 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 17/40 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 7/9 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 9 επιθετικά), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη, 25 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 30/42 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 18/26 βολές, 36 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 16 φάουλ