19.7 C

Παρτιζάν – Ολυμπιακός 69-74: Επικός Γκος και θρυλική νίκη κόντρα σε όλα!

O εκπληκτικός σε άμυνα και επίθεση Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος πήρε από το χέρι τον Ολυμπιακό και τον οδήγησε σε μια τρομερή ανατροπή που κούφανε 20.000 οπαδούς της Παρτιζάν αλλά και τους τρεις διαιτητές που έκαναν ό,τι μπορούσαν για να σπρώξουν την ομάδα του Ομπράντοβιτς

Η εξάδα δεν γίνεται να χαθεί και ο Ολυμπιακός δεν αφήνει τη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας! Οι απίθανοι Ερυθρόλευκοι επέστρεψαν από το -13 στο 30′ απέναντι στην Παρτιζάν και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον μυθικό Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος (17π., 3 ασίστ, 5 κλεψίματα) άλωσε την καυτή Stark Arena (69-74) με επιμέρους 10-28 στην 4η περίοδο και βρέθηκε στο 20-12 της βαθμολογίας δύο αγωνιστικές πριν το κλείσιμο της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Για την Παρτιζάν το ματς ήταν do or die αφού παλεύει για τα Play In (έπεσε στο 14-18), για τον Ολυμπιακό απαραίτητο να το πάρει για να κυνηγήσει το πλεονέκτημα! Οι Ερυθρόλευκοι με σχήμα… χειριστών και Παπανικολάου στο «4» καθάρισε στην 4η περίοδο με τον Γουόκαπ να ανεβάζει τρομακτικά την απόδοσή του και μαζί με την άμυνα των Γκος – Λαρεντζάκη ήρθε το ροζ φύλλο αγώνα. Σπουδαίος και ο Ράιτ στη 2η περίοδο (δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο του αγώνα) σε μια βραδιά που δεν λειτούργησε τίποτα για τον Άλεκ Πίτερς και ο Κάνααν βρήκε 10 πόντους.

Οι Σέρβοι είχαν υπεροχή στο ριμπάουντ (που πλήγωσε για μεγάλο διάστημα τον Ολυμπιακό) αλλά αστοχία και λάθη στην πίεση των φιλοξενούμενων με τους Πάντερ και Καμπόκλο να ξεχωρίζουν.

Τραγική η διαιτητική τριάδα με αποκορύφωμα τα σφυρίγματα σε 2η (διπλό φάουλ που δεν υπήρχε στον Πονίτκα και ανύπαρκτο αμυντικό του Πίτερς) και 4η περίοδο που πήγαν να προκαλέσουν αλλοίωση του ματς.

Τα χαμένα ριμπάουντ στην άμυνα ήταν ο μεγαλύτερος βραχνάς του Ολυμπιακού στην πρώτη περίοδο, παρότι τα μακρινά σουτ των Κάνααν και Παπανικολάου μπήκαν. Ο Καμπόκλο βρήκε 7 γρήγορους πόντους αλλά τα δύο φάουλ του τον έστειλαν στον πάγκο.

Ο Πάντερ έδειξε να ζεσταίνεται και μαζί με τον Καμίνσκι έφεραν την Παρτιζάν στο +9 (22-13) με τον Γκος να αλλάζει θεαματικά την εικόνα του Ολυμπιακού και να μειώνει στην εκπνοή της πρώτης περιόδου (22-17).

Μαζί με τον Ράιτ η άμυνα του Ολυμπιακού άλλαξε θεαματικά προς το καλύτερο και το ριμπάουντ ελέγχθηκε καλύτερα. Ο Αμερικανός σέντερ κέρδισε μάχες κοντά στο καλάθι και πήρε φάουλ, μαζί με τον Γκος έκλεψαν μπάλες οδηγώντας σε λάθη τους Νάναλι και Αβράμοβιτς με τους Ερυθρόλευκους να ισοφαρίζουν στο 28-28 αλλά στη συνέχεια να κάνουν λάθη.

Ο Ντοζίερ έβαλε ένα μεγάλο σουτ και οι διαιτητές αποφάσισαν να αναλάβουν δράση με δύο (!!) απανωτά φάουλ στην ίδια φάση (!) του Λαρεντζάκη στον Πονίτκα και αντιαθλητικό του ΜακΚίσικ (που παίρνει την μπάλα) στον Πολωνό που έβαλε 4/4 βολές και στην κατοχή που ακολούθησε δόθηκε αμυντικό (αντί για επιθετικό) στον Πίτερς που ήταν στημένος.

Ο Ντοζίερ έβαλε 2/2 βολές και απλώς ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Γκος στους οχτώ για το 40-32.

Η πρώτη περίοδος ήταν εφιαλτική και ακόμα πιο εφιαλτική έγινε η τρίτη: ο προπονητής του Ολυμπιακού επέμεινε σε ένα σχήμα που φανερά δεν απέδιδε.

Ο Πίτερς ήταν άστοχος και είχε θέμα στο ριμπάουντ, ο Φαλ ήταν σε κακή βραδιά και επιθετικά δεν μπορούσε ούτε ο Γουόκαπ να συνεισφέρει. Οι Πειραιώτες έμοιαζαν ασφυκτικά πιεσμένοι και όσο έχαναν τα ριμπάουντ η εικόνα δεν άλλαζε.

Τι σήμαινε αυτό; Πάντερ και Καμπόκλο σκόραραν διαρκώς, η διαφορά άνοιξε στους 13 και έκλεισε σε αυτό το επίπεδο με το καλάθι του Καμίνσκι για το 59-46 στο 30′.

Οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν πιο επιθετική άμυνα στην τέταρτη περίοδο και Γουόκαπ – Παπανικολάου έτρεξαν σερί 0-12 στα πρώτα 4′ (59-58). Το καλάθι του Πονίτκα σταμάτησε τη λειψυδρία της Παρτιζάν (61-58) με τον Γκος και τον Παπανικολάου να απαντούν για το ερυθρόλευκο προσπέρασμα (61-64) στο 36′.

Το τραγικό σφύριγμα για επιθετικό του Λαρεντζάκη στον Ντοζίερ (ακολούθησε τρίποντο του Γουόκαπ που δε μέτρησε) έδωσε την ευκαιρία στους Σέρβους να μείνουν ζωντανοί (ο Πάντερ έβαλε τέσσερις πόντους) αλλά ο σπουδαίος Γκος με ασίστ στον Φαλ και 2/2 βολές τελείωσε το ματς για το τεράστιο ερυθρόλευκο διπλό στη Stark Arena.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία – Ντιφαλά – Κορτές

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτιζάν:
21/38 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 12/15 βολές, 39 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 18 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/31 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 18/22 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 5 επιθετικά), 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη, 20 φάουλ

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Αβράμοβιτς, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 19 (6/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Σμάιλαγκιτς 3 (1), Νάναλι, Τριφούνοβιτς, Ντόζιερ 12 (3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Πονίτκα 8 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Καμίνσκι 14 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμπόκλο 13 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 17 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ράιτ 6 (1 τρίποντο, 3/4 βολές), Κάναν 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Φαλ 7 (3/5 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 13 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 3 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Σίκμα, ΜακΚίσικ 4 (4/4 βολές)