16.7 C

Ολυμπιακός – Βιλερμπάν 80-64: Αγχωτικός… περίπατος και αγωνία για Πετρούσεφ

Με ένα σαρωτικό 6λεπτο και σερί 18-0 στο φινάλε του ματς, ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το θρίλερ σε θρίαμβο αλλά για ακόμα μια βραδιά φέτος ανησυχεί βλέποντας παίκτη του (Πετρούσεφ) να αποχωρεί με ενοχλήσεις στο γόνατο

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε για ένα μικρό διάστημα απέναντι στη Βιλερμπάν αλλά απέφυγε τις όποιες περιπέτειες στην 4η περίοδο.

Με επιμέρους 18-0 στην 4η περίοδο (και σε διάστημα πέντε λεπτών), οι Ερυθρόλευκοι καθάρισαν τους μαχητικούς και βελτιωμένους Γάλλους και πλέον αγωνιούν για την κατάσταση του Πετρούσεφ ο οποίος υποβάλλεται σε μαγνητική μετά τον τραυματισμό στο δεξί γόνατο. Ο Σέρβος πάουερ φόργουορντ/σέντερ αγωνίστηκε μόλις 7’26” πριν φύγει για το Ιατρικό Κέντρο.

Ο Άλεκ Πίτερς με 17 πόντους ήταν ξανά ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ο Φαλ ήταν εντυπωσιακός με 12 πόντους απέναντι στον συνεπώνυμό του και στην πρώην ομάδα του ενώ στην κομβική 4η περίοδο η δουλειά έγινε με τον Γκος οργανωτή και τους Λαρεντζάκη – ΜακΚίσικ να κάνουν τα πάντα σε άμυνα και επίθεση.

Ο Λουγουαγού-Καμπαρό με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Γάλλων που χρησιμοποίησαν τον Ντε Κολό (έβαλε 10 πόντους και θέλει ακόμα 12 για να ξεπεράσει τον Βασίλη Σπανούλη στον πίνακα των σκόρερ των EuroLeague) ενώ το πάλεψε στην επίθεση ο Φαλ.

Οι Ερυθρόλευκοι έτρεξαν επιμέρους 13-4 στην πρώτη περίοδο με τον Μουσταφά Φαλ να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι ενώ η άμυνα ήταν υποδειγματική. Οι Γάλλοι είχαν το καλό τους διάστημα στη δεύτερη περίοδο και πλησίασαν αρκετά μέχρι που προσπέρασαν με τον Τζάκσον στην τρίτη περίοδο και εκεί ανάγκασαν τον Ολυμπιακό να σοβαρέψει ακόμα περισσότερο.

Αρκούσαν έξι καλά και ποιοτικά λεπτά σε άμυνα και επίθεση (όπως σε κλειστά ματς στο ελληνικό πρωτάθλημα) για να γίνει το 18-0 και να κλειδώσει η νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόζερ – Τραβίτσκι – Μάζκιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 43-35, 54-55, 80-64

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/36 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 8/9 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 7 επιθετικά), 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 12 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 21/42 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 7/10 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη, 15 φάουλ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιτ 7 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Κάνααν 5 (0/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 9 (3/4 δίποντα), Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 μπλοκ), Παπανικολάου 6 (6 ριμπάουντ), Πίτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεφ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 9 (3/5 τρίποντα)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πιερίκ Πουπέ): Σκοτ 2 (1/3 σουτ), Λι 7 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καχούντι, Λοβέρν 10 (3/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λουγουαγού-Καμπαρό 14 (5/8 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζάκσον 5 (1), Ντε Κολό 10 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Φαλ 10 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Εντιαγέ 3 (1), Γιάκοβ 3