22.9 C

Μονπελιέ – Παρί 2-6: Εμφατική επιστροφή στις νίκες με χατ-τρικ του Εμπαπέ

Με τον Κιλιάν Εμπαπέ να πετάει ξανά… φωτιές στην επίθεση, σημειώνοντας χατ-τρικ (37 γκολ σε 36 ματς σε όλες τις διοργανώσεις φέτος), η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε πάρτι στην έδρα της Μονπελιέ και με το εμφατικό 6-2 ξέφυγε 12 βαθμούς απ’ τη δεύτερη Μπρεστ και μετράει πλέον… αντίστροφα για την απονομή και του εφετινού τίτλου του πρωταθλητή της Ligue 1.

Στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 26ης αγωνιστικής, η Παρί δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στη Μονπελιέ.

Τα γκολ των Βιτίνια (14′) και Μπαπέ (22′), βρήκαν «απαντήσεις» απ’ τους Νορντίν (30′) και Σαβανιέ (45’+1′ πέναλτι), όμως στο δεύτερο 45λεπτο οι Παριζιάνοι έκαναν επίδειξη δύναμης.

Άλλα δύο γκολ απ’ τον Γάλλο σούπερ σταρ στο 50′ και στο 63′ κι από ένα των Κανκγκ-Ιν (53′) και Μέντες (89′) διαμόρφωσαν το τελικό 6-2 για την Παρί που ήδη αρχίζει να επικεντρώνεται στα μεγάλα ματς των προημιτελικών του Champions League με την Μπαρτσελόνα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 26ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 15/3

Τουλούζ – Λιόν 2-3 (53′ Νταλινγκά, 59′ πεν. Σιέρο / 33′ Λακαζέτ, 77′ Σερκί, 81′ Ο’Μπριέν)

Σάββατο 16/3

Ναντ – Στρασμπούρ 1-3 (36′ Τσέμερτ / 3′ Γκαμεϊρό, 62′, 78′ Εμεγκά)

Λανς – Νις 1-3 (76′ Γουαχί / 11′, 67′ πεν. Μοφί, 53′ Τουράμ)

Κυριακή 17/3

Μπρεστ – Λιλ 1-1 (80′ Σατριάνο / 67′ Ντέιβιντ)

Κλερμόν – Χάβρη 2-1 (12’, 45+5’ Τσαμ / 45+1’ Α. Αγιού)

Μονακό – Λοριάν 2-2 (27’ Μεντί, 60’ Φοφανά / 1’ αυτ. Σίνγκο, 90+5’ Μπακαγιόκο)

Ρεμς – Μετς 2-1 (3 Ντιακιτέ, 79’ Ίτο / 14’ Ατά)

Ρεν – Μαρσέιγ 2-0 (21΄ Τεριέ, 78΄ πέν. Μπουριζό)

Μονπελιέ – Παρί Σεν Ζερμέν 2-6 (30΄ Νορντίν, 45΄+1΄ πέν. Σαβανιέ – 14΄ Βιτίνια, 22΄, 50΄, 63΄ Μπαπέ, 53΄ Κανγκ-Ιν, 89΄ Μέντες)