22.9 C

Σεβίλλη – Θέλτα 1-2: Πέρασε με σπουδαία ανατροπή από την Ανδαλουσία στο ντεμπούτο του Χιράλδεθ

Με το δεξί ξεκίνησε η θητεία του Κλαούδιο Χιράλδεθ στον πάγκο της Θέλτα καθώς οι Γαλιθιάνοι λύγισαν με ανατροπή τη Σεβίλλη επικρατώντας με 1-2.

Η Θέλτα πήρε μια μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία μιας και μείωσε τη διαφορά από τη Σεβίλλη μόλις στον έναν βαθμό. Μάλιστα η μάχη έχει πάρει φωτιά αφού η Κάντιθ που είναι η τελευταία ομάδα που βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη είναι 5 και 6 βαθμούς αντίστοιχα πίσω από τις δύο ομάδες.

Για να έρθει η πρώτη νίκη στη μετά Ράφα Μπενίτεθ εποχή χρειάστηκε ανατροπή, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 18ο λεπτό με τον Εν-Νεσίρι.

Η μεγάλη ανατροπή ήρθε μέσα σε μόλις 6 λεπτά αφού ο Κάρλος Πέρεθ ισοφάρισε στο 72′ και ο Λάρσεν σκόραρε στο 78ο λεπτό για το 1-2. Η Σεβίλλη είδε να παρουσιάζεται αμέσως η ευκαιρία μπροστά της για να φέρει γρήγορα το ματς στα ίσια καθώς κέρδισε πέναλτι στο 81′, το οποίο όμως μετά την παρέμβαση του VAR πήρε πίσω ο διαιτητής. Έτσι το 1-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα και η ομάδα του Τάσου Δουβίκα που έμεινε στον πάγκο πήρε μια μεγάλη νίκη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 29ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 15/3

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Κάντιθ 2-0 (28′ Μερίνο, 68′ Ζαχαριάν)

Σάββατο 16/3

Μαγιόρκα – Γρανάδα 1-0 (85′ Ραΐγιο)

Οσασούνα – Ρεάλ Μαδρίτης 2-4 (7′ Μπούντιμιρ, 90+1′ Μουνιόθ / 4′, 64′ Βινίσιους, 18′ Καρβαχάλ, 61′ Μπραΐμ Ντίαθ)

Χετάφε – Τζιρόνα 1-0 (33′ Σαντιάγο)

Μπιλμπάο – Αλαβές 2-0 (32′, 37′ Γκουρουθέτα)