21 C

Τσέλσι – Λέστερ 4-2: Λυτρώθηκε με δύο γκολ στις καθυστερήσεις και πέρασε στα ημιτελικά του FA Cup

Με δύο γκολ μετά το 90′ η Τσέλσι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Λέστερ με 4-2 και πήρε με αγχωτικό τρόπο το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του FA Cup.

Οι Λονδρέζοι τα… χρειάστηκαν κόντρα στις Αλεπούδες παρά το υπέρ τους 2-0 στα πρώτα 45 λεπτά και τελικά λυτρώθηκαν στο φινάλε με τα υπέροχα τέρματα των Τσουκουεμέκα και Μαντουέκε κόντρα στην σχεδόν σίγουρη πρωταθλήτρια της Championship που έβαλε πολύ δύσκολα στην ομάδα του Ποτσετίνο στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΔΥΟ ΓΚΟΛ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ ΤΗΣ ΤΣΕΛΣΙ

Η Τσέλσι πήρε γρήγορο προβάδισμα στο 13′ με ωραίο πλασέ του Κουκουρέγια, ενώ ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά της στις καθυστερήσεις με τον συνήθη φετινό ύποπτο, Πάλμερ-Κόουλ.

Όμως, στο δεύτερο μέρος η Λέστερ αντέδρασε κι όλα ξεκίνησαν από το απίστευτο αυτογκόλ του Ντισασί στο 51′, που δεν έπιασε σε live μετάδοση ούτε η κάμερα!

Ο Μαβντιντί έκανε το 2-2 με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα κι έβαλε πίεση στα πόδια των παικτών της Τσέλσι, που πάντως βρήκε τις λύσεις έστω στο φινάλε και έκλεισε ραντεβού στο Γουέμπλεϊ.

FA CUP: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ «8»

Σάββατο 16/3

Γούλβς – Κόβεντρι 2-3 (83′ Αΐτ-Νουρί, 88′ Μπουένο / 53′ 90+7′ Σιμς, 90+10′ Ράιτ)

Μάντσεστερ Σίτι – Νιούκαστλ 2-0 (13′, 31′ Μπερνάρντο Σίλβα)

Κυριακή 17/3

Τσέλσι – Λέστερ 4-2 (13′ Κουκουρέγια, 45+1′ Πάλμερ, 90+2′ Τσουκουεμέκα, 90+8′ Μαντουέκε / 51′ αυτ. Ντισασί, 62′ Μαβιντίντι)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ (17:30)