17.3 C

La Liga: Ο Γκουρουθέτα έβαλε την Μπιλμπάο στην τετράδα, η Τζιρόνα στο -10 από την πρωτοπόρο Ρεάλ

Η Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε θέλει να καπαρώσει την 4η θέση και έκανε ένα μικρό βήμα το βράδυ του Σαββάτου αφού επικράτησε με 2-0 της Αλαβές (κράτησε για 4ο σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις το μηδέν παθητικό) και προσπέρασε την Ατλέτικο Μαδρίτης (που βρίσκεται στο -1) που φιλοξενεί την Μπαρτσελόνα.

Ουσιαστικά η αναμέτρηση κρίθηκε μέσα σε 6′ στο πρώτο ημίχρονο όπου ήρθαν τα πάνω κάτω. Στο 31ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε παράβαση του Νίκο Γουίλιαμς αλλά ο Ουνάι Σιμόν απέκρουσε την εκτέλεση του Ριόχα, σε μια φάση που προέκυψε αντεπίθεση.

Ο Ν. Γουίλιαμς πήρε το… αίμα του πίσω και με φανταστικό γύρισμα έχρισε σκόρερ τον Γκουρουθέτα στο 32′. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Βάσκος φορ με νέα προσπάθεια έγραψε το 2-0 και έφτασε τα 13 γκολ στη La Liga διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Χετάφε απέτρεψε νωρίτερα την Τζιρόνα να πλησιάσει τη Ρεάλ Μαδρίτης και την κράτησε στο -10 από την κορυφή ανοίγοντας το πεδίο στην Μπαρτσελόνα για να την προσπεράσει.

Ο ταλαντούχους Γέλου Σαντιάγο με το παρθενικό του γκολ στο 33′ υπέγραψε τη νίκη των Μαδριλένων με 1-0 και τους έφερε πιο κοντά στα ευρωπαϊκά εισιτήρια, με τους Καταλανούς από την άλλη να χάνουν μοναδικές ευκαιρίες για να φύγουν έστω με τον βαθμό από το Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 29ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 15/3

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Κάντιθ 2-0 (28′ Μερίνο, 68′ Ζαχαριάν)

Σάββατο 16/3

Μαγιόρκα – Γρανάδα 1-0 (85′ Ραΐγιο)

Οσασούνα – Ρεάλ Μαδρίτης 2-4 (7′ Μπούντιμιρ, 90+1′ Μουνιόθ / 4′, 64′ Βινίσιους, 18′ Καρβαχάλ, 61′ Μπραΐμ Ντίαθ)

Χετάφε – Τζιρόνα 1-0 (33′ Σαντιάγο)

Μπιλμπάο – Αλαβές 2-0 (32′, 37′ Γκουρουθέτα)