19.1 C

Ολυμπιακός – Καρδίτσα 85-73: Έβγαλε την υποχρέωση με Λαρεντζάκη και Λούντζη

Καταβάλλοντας τη μίνιμουμ δυνατή προσπάθεια, οι νταμπλούχοι νίκησαν σε ρυθμό... αγγαρείας την Καρδίτσα με κορυφαίους τους Μιχάλη Λούντζη και Γιαννούλη Λαρεντζάκη

Τη μικρότερη δυνατή προσπάθεια κατέβαλε ο Ολυμπιακός για να υπερκεράσει το εμπόδιο της Καρδίτσας στο ΣΕΦ. Οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν όσο χρειάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρουν τη νίκη με 85-73 και να στρέψουν την προσοχή τους στα παιχνίδια της διαβολοβδομάδας της EuroLeague με Αναντολού Εφές (εκτός) και Βιλερμπάν (εντός).

Η καταπόνηση ήταν μεγάλη στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό ενώ οι απουσίες των Γουόκαπ και Γκος υποχρέωσαν τον Ολυμπιακό να παίξει με μεγαλύτερη ένταση στην τελική ευθεία του αγώνα.

Η Καρδίτσα για 30′ προσπάθησε να βάλει δύσκολα στους Ερυθρόλευκους και είχε πολύ ανταγωνιστική εικόνα χτυπώντας κυρίως στο ζωγραφιστό. Όταν όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησε το γκάζι, δεν υπήρξε επιστροφή αλλά συνολικά οι Θεσσαλοί μπορούν να αισθάνονται ικανοποιημένοι από την προσπάθεια που κατέβαλαν.

Μπιουκάναν (18π.) και Γουάιτ (13π.) – ειδικά στο πρώτο μέρος – ήταν εκείνοι που κινούσαν τα νήματα για την Καρδίτσα στην επίθεση ενώ στο β’ ο Καμπερίδης έγινε διψήφιος και έκλεισε το ματς με 11 πόντους (στους 10 ο Μακ).

Ο Λούντζης άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά και έκανε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι με 16 πόντους (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές) σε 27’33” συμμετοχής ενώ ένα από τα πολύ ευχάριστα νέα ήταν η δυναμική επιστροφή του Λαρεντζάκη μετά τον τραυματισμό του.

Ο διεθνής περιφερειακός είχε 14 πόντους με τρία τρίποντα και μαζί με τον Λούντζη βοήθησαν και στην άμυνα, την ώρα που ο Μόουζες Ράιτ ήρθε κεφάτος από τον πάγκο και με προσωπικές ενέργειες στην 4η περίοδο τελείωσε μια και καλή την υπόθεση νίκη φτάνοντας τους 11 πόντους.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν έκανε τα απαραίτητα όσον αφορά στην άμυνα και στα ριμπάουντ στο πρώτο μέρος κι αυτό ήταν το πρόβλημα, αφού σε συνδυασμό με τα λάθη η Καρδίτσα πήρε ένα μικρό προβάδισμα που έφτασε τους πέντε πόντους.

Με την άνοδο του Κάνααν και τους Λούντζη – Λαρεντζάκη στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός – που έλεγξε τα ριμπάουντ καλύτερα – προσπέρασε και πήρε διαφορά που συντήρησε με ευκολία για να πάρει τη νίκη με χαρακτηριστική ευκολία στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρτινάκος – Θεωνάς – Ταρενίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 39-41, 62-57, 85-73

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/29 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 11/18 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 22/46 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 8/12 βολές, 36 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 16 επιθετικά), 16 ασίστ, 14 λάθη, 9 κλεψίματα, 21 φάουλ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Κάνααν 11 (3/7 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ 9 (2), Φαλ 9 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Πίτερς 4 (7 ριμπάουντ), Ράιτ 11, Λούντζης 16 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Λαρεντζάκης 14 (3), Πετρούσεφ 8, ΜακΚίσικ

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 13 (9 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 18 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καμπερίδης 11 (3), ΜακΚάλουμ 3, Μακ 10 (1), Μενέγκα 3, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας (3 ριμπάουντ), Σάιμπερτ 6 (1), Γιάνκοβιτς 9 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)