19.1 C

NBA: Έλαμψε ξανά το άστρο του Μίτσιτς παρά την ήττα των Χόρνετς, αλύγιστος Γιόκιτς οδηγεί τους Νάγκετς

Ο Βασίλιε Μίτσιτς έχει βρει για τα καλά τον καλό του εαυτό ως παίκτης των Σάρλοτ Χόρνετς κι αυτό βγαίνει στο παρκέ.

Στην ήττα από τους Σανς με 107-96, έβαλε 21 πόντους και μοίρασε τρεις ασίστ για μόλις ένα λάθος κατά των Σανς, στο παιχνίδι που ακολούθησε το ρεκόρ καριέρας που πέτυχε με 25, δείχνοντας να έχει βρει πλήρως το ρυθμό του και να ελκύει τα βλέμματα των μπασκετόφιλων στις ΗΠΑ.

Ο Σέρβος άσσος – δις MVP σε Final Four της Ευρωλίγκας – είχε 7/10 δίποντα (0/2 τρίποντα) και 7/9 βολές, παίζοντας 31 λεπτά ως βασικός πόιντ γκαρντ των Χόρνετς, με τον Τρε Μαν δίπλα του.

Ήταν μάλιστα ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, με τον Γκραντ Ουίλιαμς να ακολουθεί με 20 και τον Μάιλς Μπρίτζες να μένει στους 17 με μόλις 6/18 σουτ.

Στην ίδια βραδιά, ο Νίκολα Γιόκιτς σημείωσε 31 πόντους για να βοηθήσει το Ντένβερ να νικήσει το Σαν Αντόνιο στο Όστιν του Τέξας.

Οι Νάγκετς προηγήθηκαν με 21 πόντους στη δεύτερη περίοδο, εννέα στο ημίχρονο και επτά μετά από τρία δεκάλεπτα, πανηγυρίζοντας την πέμπτη τους σερί νίκη και την 11η από τους 12 αγώνες μετά από το διάλειμμα για το All-Star.

Ο Τζέρεμι Σόχαν ήταν κορυφαίος του Σαν Αντόνιο με 19 πόντους. Οι Ντέβιν Βάσελ και Βίκτορ Γουεμπανιαμά σημείωσαν από 17 πόντους. Οι Σπερς έχουν χάσει τρία συνεχόμενα παιχνίδια, όλα ως γηπεδούχοι.