17.3 C

Τζιρόνα – Οσασούνα 2-0: Ξανά στη δεύτερη θέση με κεφάτο Σάβιο

Στις νίκες επέστρεψε η Τζιρόνα που επικράτησε με 2-0 της Οσασούνα στο Μοντιλιβί με χαρακτηριστική άνεση, ανέβηκε στη 2η θέση και βρίσκεται στο -4 από τη Ρεάλ. Η εξαιρετική φετινή ομάδα του Μίτσελ προηγήθηκε στο 13ο λεπτό με το πλασέ του Πόρτου έπειτα από την κάθετη του Τσιγκάνκοφ, ο οποίος ήταν άτυχος αφού στο 64ο λεπτό αποχώρησε με ενοχλήσεις. Οι Βάσκοι δεν ήταν απειλητικοί ούτε στις αντεπιθέσεις ούτε με την μπάλα στα πόδια.

Η Τζιρόνα εξακολουθούσε να κυριαρχεί στο χορτάρι και στο δεύτερο μέρος και έχει δικαιολογημένα παράπονα από τον διαιτητή Μπουσκέτς που δεν υπέδειξε το καθαρό πέναλτι του Κατένα στον Σάβιο.

Οι Καταλανοί έχασαν μοναδική ευκαιρία στο κόρνερ που ακολούθησε όταν ο Ερέρα με διπλή προσπάθεια σταμάτησε τον Ντόβμπικ που έκανε εντυπωσιακή κεφαλιά ενώ στο 82′ ο Στουάνι γλίστρησε σε τετ α τετ και έστειλε την μπάλα άουτ.

Το παιχνίδι το κλείδωσε στο 85ο λεπτό ο Σάβιο μετά από γρήγορη συνεργασία του Σολίς με τον Γκουτιέρες, ο Ισπανός άνοιξε στον Γκαρθία κι αυτός με τακουνάκι έστρωσε στον 20χρονο ταλαντούχο – και πολύ κεφάτο – Βραζιλιάνο που διαμόρφωσε το τελικό σκορ με υπέροχο πλασέ και έφτασε τα 8 γκολ (έχει και 7 ασίστ) στο πρωτάθλημα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 8/3

Μπαρτσελόνα – Μαγιόρκα 1-0 (53′ Γιαμάλ)

Σάββατο 8/3

Βαλένθια – Χετάφε 1-0 (40′ Ντούρο)

Κάντιθ – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (24′, 64′ Χουάνμι)

Γρανάδα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-3 (21′ πεν., 45+3′ Ουζούνι / 33′ Σαντίκ, 80′ Λε Νορμάν, 85′ Αντρέ Σίλβα)

Τζιρόνα – Οσασούνα 2-0 (13′ Πόρτου, 85′ Σάβιο)