21.7 C

Βέρντερ – Ντόρτμουντ 1-2: Ο Σάντσο επέστρεψε στα γκολ και οι Βεστφαλοί των 10 παικτών ανέκτησαν την 4η θέση

Η Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε πολύ στην έδρα της Βέρντερ Βρέμης ωστόσο κατάφερε να φύγει νικήτρια με 1-2 και να ανακτήσει την 4η θέση της βαθμολογίας μπροστά από τη Λειψία που βρέθηκε εκεί μόλις για λίγες ώρες καθώς έδωσε νωρίτερα το δικό της παιχνίδι.

Η ζωή των Βεστφαλών έγινε δύσκολη εξαιτίας κυρίως του Ζάμπιτσερ, ο οποίος με το σκορ στο 0-2 αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Για καλό του ίδιου και της ομάδας του η Βέρντερ δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την επιστροφή της στο ματς και η Ντόρτμουντ έφυγε νικήτρια από τη Βρέμη.

Το 0-2 διαμορφώθηκε στο πρώτο μέρος με το γκολ του Μάλεν στο 21′ αλλά και του Σάντσο στο 38′. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ για τον Άγγλο μετά την επιστροφή του στην ομάδα. Τελευταία φορά που είχε βρει δίχτυα με τη φανέλα της Ντόρτμουντ ήταν στις 13 Μαΐου του 2021 και τον τελικό Κυπέλλου απέναντι στη Λειψία.

Ο Νγίνμα έβαλε τους γηπεδούχους ξανά στο ματς στο 70′, όμως μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Ντόρτμουντ πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη στη μάχη της τετράδας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 25ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 8/3

Στουτγκάρδη – Ουνιόν Βερολίνου 2-0 (19′ Γκιρασί, 65′ Φέριχ)

Σάββατο 9/3

Μπάγερν – Μάιντς 8-1 (13′, 45+7′, 70′ Κέιν, 19′, 90+2′ Γκορέτσκα, 47′ Μίλερ, 61′ Μουσιάλα, 66′ Γκνάμπρι / 31′ Αμίρι)

Λειψία – Ντάρμσταντ 2-0 (3′ αυτ. Ίσεργουντ, 50′ Μπαουμγκάρτνερ)

Γκλάντμπαχ – Κολωνία 3-3 (32′ Ονορά, 71′, 73′ Χακ / 7′, 64′ Αλίδου, 79′ Ντάουνς)

Άουγκσμπουργκ – Χάιντενχαϊμ 1-0 (22′ Γκουβελέου)

Βέρντερ Βρέμης – Ντόρτμουντ 1-2 (70′ Νγίνμα / 21′ Μάλεν, 38′ Σάντσο)