23.3 C

Europa League: Ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης για Μίλαν, η Μαρσέιγ διέλυσε τον… πρώην Μαρθελίνο (hls)

Ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στους «8» του Europa League πήρε η Μίλαν που επικράτησε με 4-2 της Σλάβια Πράγας.

Οι Μιλανέζοι πήγαν με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια παρά το γεγονός πως το σκορ στο 36′ ήταν στο 1-1 με γκολ των Ζιρού (34′) και Ντουντέρα δύο λεπτά αργότερα. Ράιντερς και Λόφτους-Τσικ με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου έκαναν το σκορ 3-1 ενώ μπορεί οι Τσέχοι να μπήκαν ξανά στο ματς λίγο μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, αλλά ο Πούλισικ έδωσε τη χαριστική βολή στο 85′.

Η Μαρσέιγ μόνο με θαύμα θα αποκλειστεί καθώς διέλυσε τη Βιγιαρεάλ του πρώην προπονητή της, Μαρθελίνο. Οι Μασσαλοί καθάρισαν από το πρώτο μέρος το ματς με τρία τέρματα και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ομπαμεγιάνγκ και διαμόρφωσαν στο δεύτερο ημίχρονο το τελικό 4-0.

Η Φράιμπουργκ πήρε εκδίκηση από τη Γουέστ Χαμ και μετά από δύο ήττες στους ομίλους του Europa League επικράτησε με 1-0 για να πάρει προβάδισμα πρόκρισης. Σε ένα εντυπωσιακό ματς, Μπενφίκα και Ρέιντζερς άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16» EUROPA LEAGUE: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Τετάρτη 6/3

Σπόρτινγκ – Αταλάντα 1-1 (17′ Παουλίνιο / 39′ Σκαμάκα)

Πέμπτη 7/3

Σπάρτα Πράγας – Λίβερπουλ 1-5 (46′ Μπράντλεϊ / 6′ πεν. Μακ Άλιστερ, 25′, 45+3′ Νούνιες, 53′ Ντίας, 90+4′ Σομποσλάι)

Ρόμα – Μπράιτον 4-0 (12′ Ντιμπάλα, 43′ Λουκάκου, 64′ Μαντσίνι, 68′ Κριστάντε)

Καραμπάγκ – Λεβερκούζεν 2-2 (26′ Μπενζιά, 45+2′ Ζουνίνιο / 70′ Βιρτς, 90+2′ Σικ)

Μαρσέιγ – Βιγιαρεάλ 4-0 (23′ Βερετού, 28′ αυτ. Μοσκέρα, 42′ πεν, 59′ Ομπαμεγιάνγκ)

Μπενφίκα – Ρέιντζερς 2-2 (45+2′ πεν. Ντι Μαρία, 68′ αυτ. Γκόλντσον / 7′ Λόρενς, 45+5′ Στέρλινγκ)

Φράιμπουργκ – Γουέστ Χαμ 1-0 (81′ Γκρέγκοριτς)

Μίλαν – Σλάβια Πράγας 4-2 (34′ Ζιρού, 44′ Ρέιντερς, 45+1′ Λόφτους-Τσικ, 85′ Λεάο / 36′ Ντούντερα, 65′ Σχρανζ)