18.7 C

Ολυμπιακός – Βίρτους 74-69: This is… Θρύλος με επική τρίτη περίοδο!

Ο απίθανος Ολυμπιακός του Μπαρτζώκα χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να προσαρμοστεί στη σπανιότατη απουσία του Γουόκαπ και όταν βγήκε από τα αποδυτήρια για το β' μέρος έκανε μια χαψιά τους Ιταλούς με το απίθανο 20-5 της 3ης περιόδου

Ήταν εξ αρχής ένα πραγματικά πολύ δύσκολο παιχνίδι που έγινε εκ των πραγμάτων ακόμα πιο δύσκολο, ακόμα πιο απαιτητικό χωρίς τον Τόμας Γουόκαπ: τον κομβικότερο παίκτη στο οικοδόμημα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Ολυμπιακός έχει μάθει στα δύσκολα, είναι ανθεκτικός οργανισμός και το απέδειξε περίτρανα απέναντι σε μια από τις πιο σκληρές ομάδες της φετινής EuroLeague. Οι Ερυθρόλευκοι πήραν τεραστίων διαστάσεων νίκη κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια (74-69), ανέβηκαν στο 17-11 και έπιασαν τους Ιταλούς που έβαλαν από κάτω χάρη στη διαφορά που κάλυψαν από την ήττα στην Ιταλία.

Εμφάνιση ομάδας με μέταλλο που ξέρει να τα βγάζει πέρα στα δύσκολα και θα δώσει ως το τέλος και τη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας. Η τρίτη περίοδος ήταν… βγαλμένη από την αντίστοιχη του Κάουνας στον ημιτελικό με τη Μονακό με τον Ολυμπιακό να παίζει αδιανόητη άμυνα κόντρα σε μια ομάδα που φέτος έχει δείξει την κλάση της και μακριά από την Μπολόνια.

Σπουδαίος Κώστας Παπανικολάου με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, εκπληκτικοί Κάνααν και Φαλ, με τους Ράιτ και Γουίλιαμς-Γκος να προσφέρουν πολλά: νίκη ομάδας και τώρα… Παναθηναϊκός και όλα για το πλεονέκτημα!

Για τη Βίρτους που έβαλε πέντε πόντους στην 3η περίοδο (από τρεις βολές και ένα σουτ που δεν έπρεπε να μετρήσει) και δέχθηκε 20 από έναν ψυχωμένο Ολυμπιακό, ο Σενγκέλια με 15 ήταν ο πρώτος σκόρερ ενώ από 10 είχαν ο Μπελινέλι (που δεν είχε δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο) και ο Χάκετ που κατέβασε ρολά στην τρίτη περίοδο πάνω στην πιεστική άμυνα του Κάνααν.

Ο Ολυμπιακός άργησε 20′ να προσαρμοστεί στα δεδομένα του αγώνα, υπέπεσε σε πολύ εύκολα λάθη και η Βίρτους ήταν σε θέση να τα εκμεταλλευτεί. Ο Χάκετ έβαλε το πρώτο μεγάλο σουτ του αγώνα για το +5 των Ιταλών (4-9) με τον Κάνααν όμως να είναι πάρα πολύ ζεστός και να φέρνει την ομάδα του στο -1 (21-22). Οι Ιταλοί κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα, είχαν ζεστό Μπελινέλι και κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά με τον Σενγκέλια να μπαίνει στην εξίσωση και τους Ερυθρόλευκους να αδυνατούν να συμβαδίσουν στο σκορ αφού είχαν αρνητική αναλογία ασίστ/λαθών.

Η τρίτη περίοδος ήταν απόλυτα ονειρική για τον Ολυμπιακό που είχε μειώσει στους 9 με το τρίποντο του Παπανικολάου (37-46) και με νέο εύστοχο σουτ του αρχηγού του, οι Ερυθρόλευκοι πλησίασαν κι άλλο. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ζητούσε πιεστική άμυνα και αν χρειαστεί να γίνουν φάουλ (ο Κάνααν έβγαλε το λάδι του Χάκετ), ο Γουίλιαμς-Γκος μοίραζε ιδανικά το παιχνίδι και ο Ολυμπιακός με επιμέρους 13-0 έφτασε στο 50-46.

Η Βίρτους σκόραρε τους πρώτους της πόντους στο ημίχρονο μετά από 3’30” – κι αυτές με βολές του Χάκετ (50-48) αλλά ακολούθησε νέο 5-0 με ΜακΚίσικ. Ο Σενγκέλια έσπασε το ρόδι με (αμφισβητούμενο) καλάθι – που δεν έπρεπε να μετρήσει – και η Βίρτους με… αναπνευστήρα απλώς βρέθηκε στο -6 από το +9 του 20′ μέσα σε 10′.

Η αθλητικότητα του Ολυμπιακού στο «5» έβαλε κι άλλα προβλήματα στους Ιταλούς στην 4η περίοδο: ο Ράιτ άφησε τα πνευμόνια του με κλέψιμο, άμυνα και πολύ μεγάλες μάχες, παλικαρίσια καλάθια στη ρακέτα. Ο Πετρούσεφ βοήθησε πολύ στο ριμπάουντ, Παπανικολάου και ΜακΚίσικ έβαλαν σημαντικά σουτ και οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν στο +10 (65-55). Ο Αμπάς έβαλε έναν μικρό μπελά στον Ολυμπιακό μαζί με τον Σενγκέλια αλλά οι Ερυθρόλευκοι κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα – εξασφάλισαν και τη διαφορά – κι έφτασαν σε μια από τις σπουδαιότερες νίκες τους!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα – Πέρες – Πέτεκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/31 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 16/29 βολές, 38 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 15 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 18/39 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 12/15 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη, 25 φάουλ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 4 (1/3 δίποντα, 2/4 βολές), Κάναν 12 (3/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης, Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 16 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 8 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πετρούσεφ 7 (2/5 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λούντμπεργκ 6 (2/7 σουτ, 2/3 β ολές), Μπελινέλι 10 (1/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 6 (2), Ντόμπριτς 5 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο), Σενγκέλια 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάκετ 10 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μίκι 7 (3/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζίζιτς 4, Ντάνστον 2, Αμπάς 4