16.7 C

Κλερμόν – Μαρσέιγ 1-5: Σίφουνας στη δεύτερη σερί νίκη με τον Ζαν Λουΐ Γκασέ στον πάγκο

Δεύτερη σερί νίκη υπό τις οδηγίες του Ζαν Λουΐ Γκασέ πανηγυρίζει η Μαρσέιγ στη Ligue 1 καθώς πέρασε με 1-5 από την έδρα της Κλερμόν.

Οι Φωκαείς ήταν καταιγιστικοί και προηγήθηκαν δίκαια στο 23ο λεπτό με τον Ιλιμάν Εντιαγέ που βρήκε δίχτυα για δεύτερη σερί αγωνιστική. Ο Μπουτομπά σε φάση διαρκείας ισοφάρισε στο 53′ αλλά η Μαρσέιγ ήταν πολύ ανώτερη για να αφήσει μια τέτοια ευκαιρία να της γλιστρήσει από τα χέρια.

Ο Ομπαμεγιάνγκ στο 59ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε μια ασταθή επέμβαση του Ντιαό για να κάνει το 1-2 ενώ στο 67′ ο Κλος με διαγώνιο δυνατό σουτ από τα δεξιά έκανε το 1-3.Στο 80′ ο Λουίς Ενρίκε σε αντεπίθεση από κόρνερ των γηπεδούχων (!) με τον Μουμπανιά να τροφοδοτεί κάθετα τον Βραζιλιάνο κι αυτός ψύχραιμα να σκοράρει, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μουμπανιά σκόραρε το δεύτερο γκολ του με τη φανέλα της Μαρσέιγ για το τελικό 1-5.

Οι Φωκαείς ανέβηκαν στην 6η θέση της βαθμολογίας με 36 βαθμούς και ελπίζουν σε… καλύτερες μέρες για να ανέβουν κι άλλο στον πίνακα.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 25ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 1/3

Μονακό – Παρί Σεν Ζερμέν 0-0

Σάββατο 2/3

Ρεμς – Λιλ 0-1 (56′ Ντέιβιντ)

Κλερμόν – Μαρσέιγ 1-5 (53′ Μουτομπά / 23′ Εντιαγέ, 59′ Ομπαμεγιάνγκ, 67′ Κλος, 80′ Λουίς Ενρίκε, 90+2′ Μουμπανιά)