16.1 C

Λούτον – Άστον Βίλα 2-3: Λυτρωτής Ντιν στο 89′ για τους Χωριάτες

Με λυτρωτή τον Λούκας Ντιν η Άστον Βίλα γλίτωσε την «αυτοκτονία» και πέρασε δραματικά από την έδρα της Λούτον με 2-3.

Το αψεγάδιαστο πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Έμερι παραλίγο να πεταχτεί στα σκουπίδια, όμως ο Ντιν έδωσε τη λύση και η Άστον Βίλα πήρε τη νίκη για να διατηρηθεί στην 4η θέση και το +5 από την Τότεναμ που έχει ματς λιγότερο αλλά και να παραμείνει σε κοντά στην 3η Άρσεναλ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Χωριάτες στο πρώτο μέρος ο Γουότκινς, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ άνοιξε με κεφαλιά το σκορ στο 24′ και 14 λεπτά αργότερα έκανε το 0-2 με ωραίο πλασέ.

Όλα φάνηκε να γκρεμίζονται σε διάστημα 6 λεπτών (66′, 72′) με τους γηπεδούχους να βρίσκουν δύο τέρματα με Τσονγκ και Μόρις για το 2-2.

Ωστόσο ο Ντιν είχε διαφορετική άποψη και με τρομερή κίνηση στο πίσω δοκάρι και άπιαστη κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-3 στερώντας από τη Λούτον έναν πολύ σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία.